W poniedziałek w obecności władz miejskich i przedstawicieli wykonawców odbył się tradycyjny chrzest ważącego ponad 40 ton tzw. walczaka, który po podwieszeniu, na docelowej wysokości 46 metrów, będzie kluczowym elementem kotła firmy Amec Foster Wheeler, produkującego energię w nowej elektrociepłowni. Docelowo wewnątrz kotła będzie przebiegało 130 km rur.

"Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu, to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Nowoczesny zakład zapewni mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ekologicznego ciepła sieciowego i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie" - zapewnił w poniedziałek dyrektor ds. produkcji Fortum Piotr Górnik, potwierdzając, że prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem.

Równolegle do montażu kotła, na budowie elektrociepłowni trwają inne prace. W połowie grudnia ub. roku zamontowano zbiorniki paliwa, a w styczniu rozpoczęto montaż stalowej konstrukcji oczyszczania spalin. Zgodnie z planem, montaż kotła ma ostatecznie zakończyć się w drugim kwartale 2017 r.

Prezes Amec Foster Wheeler Jarosław Mlonka poinformował, że zabrzańska elektrociepłownia będzie wykorzystywała kocioł wielopaliwowy, zapewniający nie tylko bezpieczną produkcję ciepła sieciowego, ale również przyczyniający się do poprawy jakości powietrza w regionie. "Urządzenie jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewniają wysoką sprawność produkcji i niezawodność" - zapewnił prezes, według którego podwieszenie i chrzest walczaka przybliża wykonawcę prac do zakończenia budowy kotła.

Reklama

Energia produkowana będzie w elastycznym, wielopaliwowym kotle z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym. Nowe źródło ciepła będzie dostosowane do spalania węgla, paliwa alternatywnego (RDF – Refuse Derived Fuel) i biomasy, z możliwością stosowania miksu tych paliw. Ponadto, kocioł zostanie wyposażony w kompleksowy system oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Postępują też prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Dzięki niemu elektrociepłownia w Zabrzu dostarczy ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 r. przekroczą 1 mld zł.

Zabrzańska elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu, aby zaopatrywać w ciepło ok. 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu oraz w Bytomiu, dokąd będzie prowadził nowy ciepłociąg. Maksymalna moc cieplna elektrociepłowni wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Elektrociepłownia zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, co przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Eksperci Fortum oszacowali, że emisja pyłów spadnie ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie. Zakładana roczna produkcja ciepła to 730 gigawatogodzin, a prądu 550 gigawatogodzin.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Koncern zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2015 r. wyniosły 3,5 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ Helsinki. 64 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. Od kwietnia u.br. Fortum ma 100 proc. akcji grupy Duon, działającej na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej. (PAP)