Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,24 proc. do 20.954,34 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,33 proc. i wyniósł 2.375,31 pkt.
Nasdaq Comp. stracił 0,37 proc. do 5.849,17 pkt.
Po ubiegłotygodniowych wzrostach (Dow Jones Industrial zyskał 0,88 proc. S&P 500 wzrósł o 0,67 proc.) nastroje na amerykańskiej giełdzie zdominowali w poniedziałek sprzedający.
W centrum uwagi rynków finansowych znajduje się zbliżająca się, kolejna podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co nie sprzyja apetytowi na ryzyko wśród inwestorów.
Po niemal nieprzerwanym rajdzie na giełdach od listopada ubiegłego roku, napędzanego oczekiwaniami na wzrost zysków przedsiębiorstw (w wyniku zapowiadanej przez nową administrację Białego Domu obniżki CIT), a także na impuls fiskalny i deregulację, zaczynają pojawiać się głosy wieszczące korektę na rynku akcji.
"W średnim terminie reformy pro-wzrostowe obecnej administracji USA oraz solidne fundamenty powinny utrzymywać wyceny aktywów na podwyższonym poziomie. W krótkim jednak terminie widzimy coraz większe ryzyko wyprzedaży z uwagi na jastrzębią retorykę Fed (...)" - ocenili w poniedziałek analitycy JP Morgan.
Dodali, iż ryzyko korekty na rynku akcji wynika również z tego, iż ekspozycja funduszy hedgingowych na akcje zbliża się do rekordowych poziomów.
Na rynku nie ustają komentarze po ubiegłotygodniowej serii wystąpień członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na czele z jej prezes Janet Yellen. W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu będzie właściwa, jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami.
Posiedzenie Fed odbędzie się 14-15 marca. Do tego czasu szefowa Fed oraz inni bankierzy nie mogą wypowiadać się publicznie na temat polityki pieniężnej USA.
Rynek oczekuje, iż w przyszłym tygodniu Fed podwyższy koszt pieniądza w Stanach o 25 pb. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki wyceniane jest na 98 procent, choć jeszcze przed tygodniem było to 40 proc.
Na rynku walutowym dolar umacnia się do euro o 0,4 proc., a do jena osłabia się o 0,1 proc. Kurs EUR/USD wynosi 1,058, a USD/JPY 113,85.
Bez większych zmian pozostają notowania ropy. Baryłka West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,2 USD, a Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie po 56,0 USD za baryłkę.
W poniedziałek po południu minister ds. ropy Iraku Jabbar Al-Luaibi powiedział, iż OPEC prawdopodobnie będzie musiał wydłużyć porozumienie o cięciu wydobycia do końca 2017 r., a Irak jest gotowy przyłączyć się do tych działań. Obecnie obowiązujące w ramach kartelu porozumienie o ograniczeniu wydobycia obowiązuje do końca czerwca.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,5 proc., brytyjski FTSE 100 spadł o 0,3 proc., francuski CAC 40 poszedł w doł o 0,5 proc., zaś niemiecki DAX stracił 0,6 proc.
Inwestorzy szykują się tymczasem na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który wczesnym popołudniem tego dnia ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek jest zgodny w ocenie, że 9 marca EBC pozostawi założenia polityki monetarnej bez zmian, dlatego w centrum uwagi znajdzie się po posiedzeniu konferencja prezesa EBC Mario Draghiego.
W lutym inflacja w strefie euro osiągnęła cel inflacyjny EBC ("poniżej, ale blisko 2 proc.") i wyniosła 2,0 proc., o 0,2 pkt. proc. wyżej niż w styczniu. Wciąż niska pozostaje natomiast bazowa presja cenowa, której wskaźnik w lutym wyniósł 0,9 proc. rdr.
Przedstawiciele EBC podkreślają w swoich wypowiedziach, iż utrzymanie obecnego poziomu wsparcia monetarnego w strefie euro jest niezbędne, gdyż wzrost głównego wskaźnika inflacji jest przejściowy, a bez luzowania ilościowego ceny bazowe nie utrzymają się na stabilnym i zgodnym oczekiwaniami EBC poziomie.
FRANCJA, NIEMCY, WŁOCHY I HISZPANIA ZA UE RÓŻNYCH PRĘDKOŚCI
Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.
"Jedność nie oznacza jednolitości" - powiedział gospodarz spotkania, prezydent Francji Francois Hollande, który w wersalskim pałacu przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz premierów Hiszpanii i Włoch, Mariano Rajoya i Paolo Gentiloniego, by dyskutować o przyszłości UE.
"Dlatego opowiadam się za tym, by zaistniały nowe formy współpracy, za nowymi projektami, co określamy jako zróżnicowaną współpracę" - dodał Hollande przed roboczą kolacją. Jako przykłady ściślejszej integracji grupy krajów wymienił obronność, strefę euro, harmonizację podatkową i socjalną, kulturę i sprawy młodzieży.
ZAMÓWIENIA W AMERYKAŃSKIM PRZEMYŚLE W GÓRĘ MDM W STYCZNIU
Zamówienia w przemyśle amerykańskim w styczniu wzrosły mdm o 1,2 proc. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w I wzrosną o 1,0 proc. mdm. W grudniu zamówienia wzrosły o 1,3 proc.
ZAMÓWIENIA NA DOBRA TRWAŁE W STYCZNIU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ
Zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu wzrosły o 2,0 proc. mdm., po tym jak w grudniu spadły o 0,8 proc. mdm - podano w końcowym wyliczeniu. Konsensus rynkowy zakładał końcowe wyliczenie rzędu 1,0 proc. mdm. Wstępne wyliczenie wskazywało na 1,8 proc. mdm.
Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu pozostały bez zmian mdm, wobec wzrostu o 0,9 proc. w grudniu. Tu oczekiwano końcowego wyliczenia na poziomie 0,1 proc. mdm, po wstępnych danych rzędu -0,2 proc. mdm.
WZROST GOSPODARCZY NA ŚWIECIE PRZYSPIESZY, DO KOŃCA '18 SIEDEM PODWYŻEK STÓP W USA - FITCH
Dynamika PKB światowych rozwiniętych gospodarek w 2017 r. przyspieszy do 1,9 proc. rdr, a w 2018 r. do 2,0 proc. z 1,6 proc. w 2016 r. - ocenili w marcowej edycji Global Economic Outlook analitycy agencji ratingowej Fitch.
Gospodarki rozwijające się będą rosnąć w 2017 r. przeciętnie w tempie 4,7 proc. rdr, po wzroście o 4,0 proc. rdr w 2016 r. - ocenia Fitch.
Agencja spodziewa się, iż amerykańska Rezerwa Federalna podniesie w 2017 r. stopy procentowe trzykrotnie. W listopadzie prognozowano dwie podwyżki. Do końca 2018 r. w sumie Fed podwyższy koszt pieniądza siedmiokrotnie - napisano w raporcie.
EBC NIE ODNIESIE SIĘ DO PROBLEMÓW DOSTĘPNOŚCI PAPIERÓW POD ZABEZPIECZENIE DLA TRANSAKCJI CLEARINGOWYCH - REUTERS
W trakcie czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego najprawdopodobniej nie zapadną decyzje, które poprawiłyby dostępność na rynku papierów wykorzystywanych jako zabezpieczenie w transakcjach przeprowadzanych m.in. przez izby rozliczeniowe - podała w poniedziałek agencja Reuters, powołując się na źródła.
Według agencji, EBC raczej nie rozszerzy możliwości pożyczania uczestnikom rynku obligacji, które są preferowane jako zabezpieczenie transakcji repo.
W grudniu EBC rozszerzył listę instytucji, które mogą brać w zastaw pod operacje repo gotówkę. Ilość gotówki w systemie jako zastaw pod repo nie może przekroczyć 50 mld euro. Działania te miały rozwiązać część problemów z płynnością na rynku "bezpiecznych" obligacji, spowodowanych m.in. skupem papierów właśnie przez EBC. Pod koniec lutego rentowność 2-letnich obligacji niemieckich osiągnęła rekordowo niską dochodowość: -0,95 proc. (PAP)