Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,1 proc., S&P 500 rośnie o 0,2 proc., zaś Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,2 proc.

W ujęciu sektorowym, najlepiej radzą sobie spółki z sektora IT i dóbr podstawowych, natomiast najmocniej pod kreską znalazły się firmy przemysłowe i paliwowe.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się notowania Nike Inc., najbardziej w dół indeks ciągną Boeing i Caterpillar.

W piątek publikacją, na którą czekali inwestorzy był raport z amerykańskiego rynku pracy. Po bardzo dobrych danych wynikających z opublikowanego wcześniej w tym tygodniu raportu ADP (wzrost miejsc pracy o 298 tys.), rynek liczył na mocne oficjalne odczyty, które jednak - choć w większości były wyższe od oczekiwań analityków - tylko umiarkowanie pozytywnie zaskoczyły rynek.

Reklama

Jak wynika z raportu Departamentu Pracy USA liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w lutym wzrosła o 235 tys. wobec 200 tys. oczekiwań. Stopa bezrobocia wyniosła 4,7 proc., zgodnie z konsensusem. W centrum uwagi znajdą się również dane o wzroście płacy godzinowej, które są istotne z punktu widzenia presji płacowej w gospodarce USA. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,2 proc. mdm i 2,8 rdr. Tu spodziewano się odczytów odpowiednio na poziomie: 0,3 proc. i 2,8 proc.

Inwestorzy czekali na piątkowe dane w kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Odczyty raczej przesądziły, iż podczas zaplanowanego na 14-15 marca posiedzenia banku dojdzie do podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stopy funduszy federalnych do poziomu 0,75-1,0 proc. w przyszłym tygodniu wynosi 100 procent, a kolejna podwyżka w czerwcu do 1,0-1,25 proc. wyceniana jest na 55 proc. Natomiast następny ruch w górę do 1,25-1,50 proc. rynek wycenia na ok. 60 proc. w grudniu.

Mimo solidnych danych z USA euro umacnia się do dolara - kurs EUR/USD rośnie do 1,0656. Dolar osłabia się również wobec jena. Kurs USD/JPY spada do 115.

Jak podaje agencja Bloomberg powołując się na źródło, 9 marca członkowie Europejskiego Banku Centralnego rozważali, czy stopy procentowe mogłyby wzrosnąć przed zakończeniem programu QE. Ponadto, podczas spotkania członkowie Rady Prezesów EBC wymienili się poglądami na temat sposobów informowania i sekwencji wyjścia z "niekonwencjonalnego bodźca" - podaje źródło agencji. Dodaje, że Rada nie omawiała żadnego szczegółowego scenariusza ani nie podjęła wiążących decyzji.

Podczas czwartkowego posiedzenia EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe i parametry skupu aktywów bez zmian. W trakcie konferencji po posiedzeniu EBC, jego prezes Mario Draghi ocenił, iż ryzyka dla wzrostu gospodarczego nieco zmalały, a Rada Prezesów EBC dyskutowała nad zmianą forward guidance (komunikacja ścieżki polityki pieniężnej w dłuższym terminie) o możliwości obniżki stóp procentowych, jeżeli zajdzie taka konieczność.

W odróżnieniu od poprzednich konferencji prasowych po posiedzeniu EBC, bank usunął sformułowanie, że jeśli okaże się to konieczne do osiągnięcia celu inflacyjnego, Rada Prezesów będzie reagować z użyciem wszystkich instrumentów, jakie ma do dyspozycji w ramach swojego mandatu.

Na rynku ropy naftowej niewielkie spadki. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50 USD, a Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 51,8 USD za baryłkę.

Rynek w ostatnich dniach znajduje się pod wpływem sygnałów płynących z USA, gdzie zapasy ropy naftowej osiągnęły rekordowy poziom, co niweluje presję na ceny surowca generowaną przez spadek dostaw ropy przez OPEC.

Tymczasem, Morgan Stanley prognozuje, iż cena baryłki Brent do końca 2017 r. wzrośnie do 62,5 USD za baryłkę, a od II kwartału globalny poziom zapasów zacznie spadać. W 2018 r., zdaniem banku, przeciętna cena Brent wyniesie również 62,5 USD i będzie dalej rosnąć do 70 USD na koniec 2019 i do 75 USD na koniec 2020 r.

Z dwumiesięcznych minimów wydobyły się w piątek notowania miedzi. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany po ok. 5.725 USD za tonę, w górę o 0,6 proc. - podają maklerzy.

Inwestorzy obawiają się, iż na rynku wystąpi niedobór miedzi, który mogą wywołać przerwy w dostawach surowca na rynek.

W piątek strajk ogłosiło 1.500 tys. górników zrzeszonych w największej w Peru kraju kopalni Cerro Verde. W Chile, w największej kopalni miedzi na świecie - Escondida od czterech tygodni również trwa protest pracowników. Z kolei w Indonezji przerwę w produkcji ma kopalnia - Grasberg, druga największa kopalnia miedzi na świecie.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,3 proc., brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,4 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,4 proc., zaś niemiecki DAX pozostaje bez zmian.

SOLIDNE DANE Z AMERYKAŃSKIEGO RYNKU PRACY W LUTYM

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w lutym wzrosła o 235 tys. wobec 238 tys. przed miesiącem po korekcie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,7 proc. vs 4,8 w styczniu.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 217 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 221 tys. po korekcie z 237 tys.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,2 proc. mdm, po wzroście o 0,2 proc. miesiąc wcześniej po korekcie, wobec 0,1 proc. przed korektą.

W ujęciu rocznym wynagrodzenia godzinowe w lutym wzrosły o 2,8 proc., po wzroście o 2,6 proc. w styczniu po korekcie, wobec 2,5 proc. przed korektą.

Tu spodziewano się odczytów odpowiednio na poziomie: 0,3 proc. i 2,8 proc.

DŁUGI FIRM SĄ GROŹNE DLA GOSPODARKI - SZEF BANKU CENTRALNEGO CHIN

Prezes chińskiego banku centralnego powiedział w piątek, że Chiny muszą ściśle kontrolować rosnące zadłużenie firm, bo to groźne dla gospodarki. Zapewnił jednocześnie, że chińska gospodarka i jej waluta są stabilne, a spadek rezerw walutowych nie budzi niepokoju.

Szef Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan powiedział podczas konferencji prasowej odbywającej się w trakcie dorocznej sesji chińskiego parlamentu, że rosnące w szybkim tempie zadłużenie Państwa Środka może być przyczyną problemów finansowych kraju - podała agencja Reutera.

Według Reutera władze w Pekinie próbują zmniejszyć zależność chińskiej gospodarki od kredytów i zredukować zadłużenie firm państwowych. Jednak zdaniem analityków, na których powołuje się Reuters, działania te prowadzone są zbyt wolno. "Udział dźwigni finansowej w strukturze kapitałowej przedsiębiorstw spoza sektora finansowego (...) jest zbyt wysoki" - przyznał, cytowany przez Reutera, Zhou.

UE CHCE BLOKOWAĆ ZAGRANICZNE PRZEJĘCIA W STRATEGICZNYCH SEKTORACH

Unia Europejska pracuje nad regulacjami, które mają na celu blokowanie "politycznie motywowanych" inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach gospodarki - dowiedziała się agencja Reuters. Propozycje zakładają możliwość dokładnego przeglądu "inwestycji o strategicznym zaznaczeniu z perspektywy gospodarki i bezpieczeństwa". Do sektorów tych zaliczono: obronność, infrastrukturę transportową i krytyczną, nowoczesne technologie oraz bliżej niesprecyzowaną kategorię "dobrobytu gospodarczego".

W dokumencie, do którego dotarł Reuters, jako przykład wymieniono hipotetyczną inwestycję kapitału chińskiego, który mógłby "dokonać strategicznej penetracji rynku UE".

W projekcie napisano, iż UE będzie mogła m.in. zablokować transakcje, której celem jest przejęcie europejskiego przedsiębiorstwa "w celu pozbycia się zbędnych mocy produkcyjnych". Regulacje mają dotyczyć również przedstawicielstw zagranicznych graczy w UE oraz "infiltracji kierownictwa przez osoby spoza UE", które mogą zyskać dostęp do danych lub technologii.

"Ambitna" wersja planu zakłada utworzenie osobnej agencji unijnej powołanej, zajmującej się omawianymi kwestiami - podaje Reuters.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W UK W DÓŁ MDM, ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w styczniu o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie z +1,1 proc. Analitycy spodziewali się spadku o 0,5 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 4,3 proc. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu wzrośnie o 3,2 proc.

EKSPORT I IMPORT NIEMIEC W I POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Eksport Niemiec w styczniu wzrósł o 2,7 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 2,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,0 proc. Import mdm wzrósł o 3,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano braku zmian.

RENEGOCJACJA NAFTY DO KOŃCA ROKU - MEKSYK

Minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videgaray ocenił w czwartek po rozmowach w Białym Domu, że negocjacje ws. zmian w porozumieniach handlowych regulujących wymianę między USA a Meksykiem mogą się rozpocząć w połowie roku, a zakończyć pod koniec 2017 r.

Z kolei kanadyjski minister zasobów naturalnych James Gordon Carr potwierdził w czwartek późnym wieczorem, że rząd Kanady jest gotów do podjęcia rozmów o zmianach w północnoamerykańskim układzie o wolnym handlu (NAFTA) zawartym w 1992 r. z USA i z Meksykiem.

Z punktu widzenia Ottawy każda umowa "zawarta obecnie czy w przeszłości, powinna być co jakiś czas odświeżana" – podkreślił minister w trakcie briefingu podsumowującego jego wizytę w Houston w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. (PAP)