Zwolnione z pracy osoby nigdy nie odzyskują poziomu dobrego samopoczucia, zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości oraz zadowolenia z życia sprzed zdarzenia – wynika z danych do których dotarł Bloomberg obejmujących ponad 4 tys. prac naukowych.

Utrata zatrudnienia jest potężnym ciosem, który ma większy wpływ na spadek zadowolenia z życia, niż rozwód albo śmierć współmałżonka – to główny wniosek pochodzący z przeglądu badań przeprowadzonego przez University of East Anglia oraz What Works Center for Wellbeing (niezależnej instytucji ustanowionej przez brytyjski rząd).

Osoba zwolniona z pracy staje się od tego momentu przez kilka lat coraz bardziej nieszczęśliwa. Jej głównym celem jest jak najszybsze znalezienie prestiżowej i dobrze płatnej pracy, które ma za zadanie załagodzić szok, jakiego doznała.

Natomiast osoby, które utraciły partnera, mogą relatywnie szybko stanąć na nogi. - Utrata partnera wywołuje głęboki kryzys, ale po jego przezwyciężeniu osoby wracają do stanu sprzed rozstania – mówi Tricia Nurmi z What Works Center for Wellbeing. – W przypadku utraty pracy nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska – dodaje. Z życiowymi kryzysami lepiej radzą sobie kobiety niż mężczyźni.

Nowi single ekscytują się możliwością poznania nowego partnera, co łagodzi ich cierpienie. Natomiast osoby zwolnione z pracy koncentrują całą swoją uwagę na bezrobociu – wynika z metaanaliz przeprowadzonych przez naukowców z Freie Universitaet Berlin.

Nie dowiedziono, dlaczego utrata pracy jest niszcząca dla ludzkiej psychiki. Badacze łączą to zjawisko z nadawaniem przez ludzi dużego znaczenia swojemu zawodowi. Pracownicy cenią sobie wsparcie, jakie otrzymują od współpracowników oraz posiadany status zawodowy.

Prawie połowa pracowników w Wielkiej Brytanii jest zadowolona z posiadanej pracy, podczas gdy tylko 25 proc. jest niezadowolona.

>>> Czytaj także: Hindusi zabierają pracę Amerykanom? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wizach pracowniczych w USA