Ile kosztuje paliwo? To pytania zadają sobie kierowcy w wielu krajach za każdym razem, gdy na tablicy rozdzielczej zapali się kontrolka rezerwy. Zobacz ranking cen benzyny w 61 państwach ocenianych w trzech kategoriach ekonomicznych i sam oceń, kto najbardziej cierpi z powodu wysokiej ceny paliwa.

Cena jednego litra paliwa

Pierwszą ocenianą kategorią w rankingu Bloomberga była cena jednego litra paliwa. Pod tym względem od wielu lat prym wiedzie Wenezuela. Jednak jest to przypadek szczególny i dość skomplikowany. Państwa mają różne pomysły na podstawowe prawo obywateli. W Wenezueli niezbywalnym prawem jest kupowanie niewiarygodnie taniej benzyny i to pomimo podwyżki cen o 6000 procent, jaką zarządził prezydent Nicolas Maduro w 2016 roku. Po tej podwyżce na zakup 1 litra benzyny trzeba wydać 1 boliwara.

Reklama

Przez całe trzy lata rządów Maduro wenezuelska gospodarka jest w recesji, a inflacja szaleje. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w tym roku inflacja może osiągnąć poziom 1660 proc. Obecnie jeden dolar przeliczony po czarnorynkowym kursie to wartość około 2900 litów paliwa. W tej sytuacji cena benzyny wyrażona w euro, dolarach czy nawet złotych wynosi zawsze setną część danej waluty - w przypadku złotego - jeden grosz.

Drugie miejsce w zestawieniu najtańszego paliwa zajmuje Arabia Saudyjska, a na trzecim plasuje się Iran. W I kwartale 2017 roku Saudyjczycy za litr benzyny płacili średnio 94 grosze, a w Iranie paliwo kosztowało 1,3 zł.

A gdzie jeden litr paliwa kosztuje najdrożej? Wśród badanych państw najwięcej za litr benzyny płacili mieszkańcy Hongkongu - 7,49 zł. Na drugim miejscu znalazła się bogata w ropę naftową Norwegia. W pierwszym kwartale 2017 r. jeden litr paliwa kosztował tu średnio 7,2 zł. Kolejny był Izrael z ceną 6,82 zł za litr.

Polska zajęła w rankingu 27. pozycję. Według danych Bloomberga, średnia cena benzyny w pierwszym kwartale bieżącego roku wynosiła w naszym kraju 4,64 zł za litr.

>>> Czytaj też: Polska złomowiskiem Europy. Trujemy się autami z importu

Przystępność ceny

W kategorii przystępności ceny paliwa na pierwszym miejscu uplasowała się Wenezuela, w której średnie dzienne dochody to około 55,57 zł. Przy takich zarobkach koszt jednego litra benzyny to tylko ok. 0,01 proc. dziennego dochodu. Druga pozycja w zestawieniu należy do Arabii Saudyjskiej. Jak podaje Bloomberg, przeciętne dzienne wynagrodzenie Saudyjczyków to około 226 zł, a litr dotowanego przez państwo paliwa to wydatek 0,41 proc. tej kwoty.

Bardzo przystępna cena paliwa jest także w Stanach Zjednoczonych, które w tej kategorii zajęły trzecie miejsce na podium. Ze średniej kwoty 638 zł zarobionej w ciągu jednego dnia pracy, na litr paliwa Amerykanie poświęcają ok. 0,42 proc. Przystępność na tym samym poziomie (koszt 1 litra benzyny to 0,42 proc. dziennej płacy) odnotowano także w Luksemburgu, a to za sprawą wysokich zarobków mieszkańców. Pracownicy w tym kraju dziennie zarabiają średnio 1127 zł.

W Polsce relacja ceny litra benzyny do dziennych zarobków nie jest zbyt korzystna. Przeciętne dzienne dochody Polaków to kwota około 138,6 złotych, a zakup litra benzyny to 3,35 proc. dziennej płacy. Wynik na tym poziomie plasuje Polskę w dolnej części rankingu - na 44. pozycji.

Jednak najwięcej ze swoich dziennych zarobków muszą wydać na litr paliwa mieszkańcy Indii. Dniówka przeciętnego Hindusa w pierwszym kwartale 2017 r. to 21 zł, a na litr paliwa musi on przeznaczyć nieco ponad 1/5 tej kwoty (21,29 proc.).

Dochody a zużycie paliwa

Kolejna kategoria to relacja pomiędzy rocznym zużyciem paliwa a dochodami. W tej kategorii Wenezuela ponownie jawi się jako raj dla zmotoryzowanych. Przeciętnie w ciągu roku kierowcy kupują tam 502,92 litrów benzyny, na co muszą wydać zaledwie 0,02 proc. swoich rocznych dochodów. Na drugim miejscu są Chiny, które wraz z szybko rozwijającą się klasą średnią stały się największym na świecie importerem ropy naftowej. W dwóch poprzednich kategoriach Państwo Środka zajmowało odległe pozycje - 19. w kategorii poziomu cen paliw i 51. w kategorii przystępności ceny.

W Polsce przeciętny kierowca rocznie zużywa 126,95 litrów benzyny, co pochłania 1,16 proc. przeciętnych dochodów. W tej kategorii Polska zajęła 29. pozycję.

Natomiast ostatnia pozycja przypadła w udziale Meksykowi. Średnie roczne zużycie paliwa to 349,47 litrów. Koszt zakupu takiej ilości paliwa to 3,86 proc. przeciętnego rocznego wynagrodzenia.

>>> Czytaj też: Chiny stawiają na elektryczne auta. Zostawiły USA daleko w tyle