Jak rozciągała się siatka płac Polaków, czyli co wiemy o nierównościach dochodowych nad Wisłą

2 czerwca 2017, 09:01 | Aktualizacja: 02.06.2017, 09:04
Źródło:MAGAZYN DGP
Salon Ferrari, Warszawa

Salon Ferrari, Warszawa

Szok zaaplikowany gospodarce po upadku komunizmu spowodował eksplozję zróżnicowania wynagrodzeń. A potem wcale nie było lepiej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa

Reklama

Komentarze (19)

 • Obywatel(2017-06-02 09:17) Zgłoś naruszenie 333

  Dziekuje za b. dobry i interesujacy artykul.

  Odpowiedz
 • Marek(2017-06-02 11:50) Zgłoś naruszenie 275

  Przecież różnice płacowe są znane w całej Europie i nawet wy jakiś rok temu podawaliscie takie zestawienie. Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie wyprzedzając tylko Ukrainę. Jak to wygląda w praktyce w Polsce: pracownik szeregowy zarabia 2 tys, jego przełożony 4 tys, kierownik 9 tys a dyrektor ( nie prezes) 30 tys. Na zachodzie np w UK wygląda to tak: pracownik szeregowy zarabia 1000 funtów, jego przełożony 1300, kierownik 1800 a dyrektor 4000. Dobrobytu społeczeństwa nie buduje się poprzez podnoszenie zarobków wąskiej kascie. Na szczęście teraz będzie się to zmieniać bo kończą się pracownicy szeregowi, niech każdy idzie dziś do swojego szefa po podwyżkę a jak nie dostanie to nie niech zagrozi odejściem.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • EMERYCI...(2017-06-02 10:00) Zgłoś naruszenie 158

  Emeryci placa za wysoki podatek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan Kucysław(2017-06-02 10:31) Zgłoś naruszenie 119

  To som jakieś lewacki wyliczenia! Hąk Kąk i krzywa laffera uczom nas, że najlepiej siem rozwija gospodarka jak podatki som niskie, a wogóle najlepiej jak nie ma żadnych podatków bo podatki to kradzież np. w Polsce przedsiembiorcy płacom bardzo wysokie podatki, ponad 90% i z tego siem płaci dla bezrobotnych ciapakuf bardzo wysokie zasiłki. Dlatego jak skończem gibazjum to bendem głosował na korwina, a nie na lewakuf, bo lewaki to chcom mnie okradać z moich piniendzy!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maciek(2017-06-02 10:56) Zgłoś naruszenie 1111

  Podatek dochodowy to najgorszy syf jaki może być. Zwykły bat na obywateli i kara za pracę, podnoszenie kwalifikacji. Państwo zawsze może wysłać specjalną kontrolę skarbową do firmy i wiemy jak to się kończy jak w przypadku Kluski. Przedsiębiorca zamiast zajmować się firmą, to marnuje czas na papierologię. Sprawiedliwe podatki(nie mylić z nowomową "sprawiedliwość społeczna") to 10% Dziś realne opodatkowanie Polaka to ~80%... Co mnie obchodzi, że ktoś więcej zarabia. Typowo polskie. Sam nie potrafię zarobić, to zabiorę bardziej obrotnemu... Jak ktoś ma nawet te miliardy, to je reinwestuje, wydaje na cele charytatywne. Zbuduje szpital czy ufunduje park narodowy. Bogacz więcej konsumuje, także tworzy miejsca pracy. Ktoś te jachty czy super auta buduje. Ktoś projektuje wille, buduje je i urządza. Trzeba w końcu skończyć z tym socjalistycznym bełkotem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MówięJakJest(2017-06-02 15:40) Zgłoś naruszenie 63

  Rozwarstwienie w płacach w Polsce nie jest aż tak duże jak populiści tu twierdzą i zarzucają, że każdy prowadzący firmę/biznes wyzyskuje biednego pracownika. A jedne z największych rozwarstwień płac na świecie ma USA, tak uwielbiane, szczególnie obecnie przez Polską prawicę, gdzie kapitalizm na prawdę rządzi, najniższe oczywiście kraje skandynawskie, gdzie o dziwo ludzie rok w rok notują najlepsze wskaźniki jakości/zadowolenia z życia.. ale oczywiście każdy na forum wie lepiej i nawet twarde dane jak niżej jasno pokazujące że w Polsce nie jest tak źle jak pieją autorzy artykułu nikogo nie przekonają.. http://www.oecd.org/social/income-distribution-database.htm

  Odpowiedz
 • tolek(2017-06-02 12:48) Zgłoś naruszenie 64

  Musi wymrzeć jedno albo dwa pokolenia po prlu, żeby w końcu coś drgnęło w tym kraju. Tak jak Mojżesz ganiał Izrael po pustyni... Tylko gorzej jak już będzie za późno i młodzi wyjadą, zostawiając rodziców i dziadków, bo będą mieli dość ucisku podatkowego. USA to było liberalne, ale kiedyś. Dziś to już nie to samo co 100 lat temu, kiedy każdy mógł być panem swojego losu.

  Odpowiedz
 • Re(2017-06-02 15:29) Zgłoś naruszenie 30

  Tak ,ale coraz bogatsi bogaci zainwestują pieniądze aby sprzedać samochody i produkty Chińczykom, a nie swoim biednym, bo Chińczycy mają kilkanaście razy więcej obywateli i lepiej im sprzedawać produkty tam, a produkcje utrzymywać w kraju i UE. Jak zwyciężyć z Chińskim kapitałem ,który może przejąć każdą nowość na świecie ?? Trzeba stwożyć bardziej bogatych "swoich" bogatych. Chociaż jakość życia , rozwarstwienie to skoplikowany problem i uważam ,że dostęp do edukacji na najwyższym poziomie nawet dla najbiedniejszego bezdomnego powinien być rozwiązaniem.

  Odpowiedz
 • Misiek(2017-06-02 19:23) Zgłoś naruszenie 30

  W norwegii wygląda to tak. Szeregowy pracownik zarobi 500 000 nok/rok, kierownik 680 000/rok, dyrektor 850 000. Do tego podatek 44% podatku od każdej korony zarobione powyżej 580 000 nok/rok

  Odpowiedz
 • asdf(2017-06-02 15:48) Zgłoś naruszenie 23

  Na płace trzeba spojrzeć z innego punktu widzenia. To ekonomia dyktuje pensje, a dokładniej mówiąc prawo popytu i podaży. W krajach gdzie bezrobocie jest niskie płace szeregowego pracownika są bardziej zbliżone do płacy kierownika bo wakatów jest więcej a chętnych tyle samo albo mniej. Lepiej to widać kiedy spojrzy się na pracownika który posiada nietypowe i pożądane zdolności. Ekonomia w tym aspekcie jest bezlitosna i nie patrzy czy ktoś ma kiepską sytuację życiową i trzeba mu zapłacić więcej. Chcesz więcej zarabiać to się kształć w tym kierunku na który jest zapotrzebowanie. Wiem że to łatwo powiedzieć ale to jest tak twarde i niezmienne prawo jak prawa natury. Nie należy tego rozpatrywać pod kątem jak jest w Anglii czy Polsce tylko jakie są na danym rynku pracy wskaźniki takie jak poziom bezrobocia albo poziom uprzemysłowienia i rozwój gospodarczy. Niskie bezrobocie wymusza na pracodawcach wyższe płace w celu znalezienia pracownika oczywiście w granicach rentowności przedsiębiorstwa.

  Odpowiedz
 • czytam i czytam a jakiejs konkretnej tresci nie m(2017-06-03 17:25) Zgłoś naruszenie 01

  przydałaby sie jakas mapka z komkretami w kturej widac od razu co chcecie napisac zamiast lania wody.

  Odpowiedz
 • rękami po i psl(2017-06-03 19:44) Zgłoś naruszenie 00

  podsumowując, elastyczne zatrudnienie i czas pracy zrobiły z Polaków niewolników

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze