We wnioskach końcowych z dwudniowego forum polscy i hiszpańscy parlamentarzyści zadeklarowali, iż będą "współdziałać na rzecz uaktywnienia projektu konstrukcji europejskiej; wspólnego projektu demokracji, państwa prawa i dobrobytu dla naszych obywateli". Jednocześnie przedstawiciele parlamentów obu krajów podkreślili "konieczność utrzymania europejskiej jedności i spójności", a także opowiedzieli się za praktycznym wzmocnieniem państw członkowskich w procesie decyzyjnym w UE.

Posłowie na polski Sejm i deputowani do hiszpańskiego Kongresu Deputowanych odnieśli się także do przyszłych negocjacji dot. Brexitu, stwierdzając wspólnie, iż "w centrum tego procesu musi stać dobro naszych obywateli oraz minimalizowanie niepewności, które mogą być związane z opuszczeniem UE" przez Wielką Brytanię. Wyrażono również nadzieję, że "możliwe będzie zawarcie umowy, która zabezpieczy prawa naszych obywateli i zapewni w przyszłości utrzymanie jak najbliższych relacji pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem".

Parlamentarzyści wypracowali też wspólne stanowisko m.in. w sprawie potrzeby umacniania bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw energii do krajów UE oraz o delegowaniu pracowników w międzynarodowym transporcie drogowym. We wnioskach końcowych polsko-hiszpańskiego Forum Parlamentarnego czytamy, że deputowani obu krajów są "zaniepokojeni" możliwością ich dopuszczenia w tej branży, ponieważ - w ich ocenie - jako cechująca się wyjątkowo wysoką mobilnością pracowników nie powinna ona podlegać tym samym regulacjom w zakresie warunków pracy, co inne sektory gospodarki.

W przyjętym w poniedziałek dokumencie parlamentarzyści wyrazili ponadto zaniepokojenie "stałym poziomem napięcia w konflikcie rosyjsko-ukraińskim oraz złamaniem zasady integralności terytorialnej Ukrainy i podstawowych norm prawa międzynarodowego". Wezwali zarazem strony konfliktu do "znalezienia rozwiązania konfliktu na drodze negocjacji". Jak zaznaczono, pierwszym krokiem na tej drodze powinna być szybka i pełna implementacja Porozumień Mińskich.

Reklama

Przedstawiciele parlamentów Polski i Hiszpanii opowiedzieli się też za utrzymaniem "ścisłych więzi transatlantyckich", które - według nich - leży "w żywotnym interesie Europy i państw wspólnoty euroatlantyckiej, dając im gwarancje pokojowego i stabilnego rozwoju". Parlamentarzyści wyrazili zarazem poparcie dla kontynuacji "trwałego zaangażowania politycznego i wojskowego Stanów Zjednoczonych w Europie", apelując jednocześnie o utrzymanie "solidarności i jedności sojuszniczej Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego".

W dokumencie, podpisanym przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczącą Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii Anę Pastor, deputowani podkreślili, że oczekują, że "bliska współpraca obu parlamentów będzie służyła pogłębieniu (polsko-hiszpańskich) relacji dwustronnych, wzajemnej przyjaźni, lepszemu zrozumieniu oraz budowie wspólnoty interesów". Wyrażono również nadzieję, że proces wzmacniania więzów pomiędzy oboma krajami przyczyni się "do wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa naszego kontynentu oraz dobrobytu obywateli Polski, Hiszpanii i Europy".

Historia polsko-hiszpańskich kontaktów bilateralnych w ramach Forum Parlamentarnego sięga 2009 r. Kolejne obrady odbyły się w 2011, 2014 i 2015 r. Tegoroczne obrady poświęcone były m.in. podsumowaniu relacji dwustronnych z okazji 40. rocznicy odnowienia polsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych, przyszłości UE, w tym konsekwencjom Brexitu i reformie UE, roli parlamentów narodowych w Unii, konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu i relacjom między UE i Rosją. (PAP)