Senatorowie "napisali ustawę niepoprawnie, więc powiedzieliśmy Senatowi, że musi napisać ją właściwie, zgodnie z konstytucją" - powiedział dziennikarzom Ryan na konferencji prasowej. Dodał, że wszystkie kroki dotyczące dochodów muszą być inicjowane przez Izbę Reprezentantów.

Ryan wskazał, że Senat pracuje już nad korektę ustawy.

"Zasadniczym powodem, dla którego następuje zwłoka w sprawie sankcji był zapis w senackim projekcie ustawy pozwalający Kongresowi USA na uniemożliwienie (prezydentowi Donaldowi) Trumpowi złagodzenia lub zniesienia sankcji wobec Rosji" - pisze portal Politico. "Zmiana polityki w sprawie sankcji miałaby wpływ na dochody federalnego budżetu, a konstytucja wymaga, by wszelkie projekty ustaw zmieniające dochody były inicjatywą Izby Reprezentantów" - tłumaczy Politico. I dodaje, że "umożliwiło to zwłokę proceduralną, która sprawiła, że projekt ustawy zainicjowany przez Senat nie mógł zostać przyjęty".

Senat USA miażdżącą większością głosów przyjął ustawę przewidującą nowe sankcje wobec Rosji. Ustawa zobowiązywała administrację Trumpa do przeprowadzenia konsultacji i uzyskania aprobaty Kongresu przed ewentualnym zniesieniem bądź złagodzeniem sankcji wobec Rosji.

Pierwotny projekt ustawy został zgłoszony w lutym, po tym jak w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia o kontaktach Michaela Flynna, ówczesnego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, z ambasadorem Rosji Siergiejem Kislakiem.

Senacka ustawa nakładała także nowe sankcje na Iran za prace nad produkcją rakiet balistycznych, poparcie dla międzynarodowego terroryzmu, dostawy broni dla wrogich USA reżimów i łamanie praw człowieka.

Ustawa zawierała także poprawkę, podkreślającą znaczenie NATO i kluczowego art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego dotyczącego wzajemnej obrony Sojuszu w myśl zasady jeden za wszystkich wszyscy za jednego.

Aby senacka ustawa stała się prawem, Izba Reprezentantów musi przegłosować ją w podobnej formie, a następnie ostatecznie uzgodnioną podczas konferencji ustawodawczej przedstawicieli Izby Reprezentantów i Senatu ustawę musi podpisać prezydent. Prezydent w USA może zawetować każdą ustawę. (PAP)