Szacujemy, że w ubiegłym roku wartość rynku faktoringu wzrosła z 30 mld w 2007 roku do 45 mld zł - mówi Sebastian Grabek, dyrektor rynku faktoringu HSBC.
Najlepsze wyniki odnotowały BGŻ i DnB Nord - podwoiły wartość przejętych faktur.
- Obroty naszej firmy w 2008 roku wyniosły 2,77 mld zł, co stanowi 4-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2007 - mówi Krzysztof Tempes z SEB Commercial Finance.
Jaki będzie dla firm faktoringowych najbliższy okres? Branży sprzyja kryzys w światowej gospodarce, ale rośnie także ryzyko dla firm, które zajmują się faktoringiem.
Reklama
- Będzie trudniej o kredyt na finansowanie bieżącej działalności, więc klienci zwrócą się do faktorów. Z drugiej jednak strony wzrośnie ryzyko naszej działalności, bo mogą zdarzyć się bankructwa. Czasem pojawią się więc trudności w odzyskaniu należności - uważa Andrzej Żbikowski, prezes ING Commercial Finance.
- Firmy faktoringowe będą ograniczać nadmierne ryzyko, co może wpłynąć na zmniejszenie obrotów faktoringowych - twierdzi Jarosław Jaworski, prezes Coface Poland Factoring.
Zdaniem wielu innych specjalistów firmy faktoringowe zyskają w ciężkich czasach.
- Zauważyliśmy wyraźne przyspieszenie w ostatnim kwartale i na pewno ma to związek z kryzysem. W tym roku planujemy, że nasze obroty wzrosną do 600 milionów złotych - mówi Sebastian Grabek.
Ten optymizm dotyczy jednak przede wszystkim banków świadczących usługi faktoringowe, bo nie mają one problemów z dostępem do gotówki. W innej sytuacji są typowe firmy faktoringowe.
- Ten rok pod względem obrotów nie będzie już tak dobry jak ubiegły. Również faktorzy korzystają z finansowania zewnętrznego, więc także nas mogą dotknąć ograniczenia - mówi Konrad Klimek z Polfactor.
Większość firm faktoringowych na polskim rynku jest jednak dość ściśle związana z bankami, także kapitałowo.
Problemy firm z dostępem do kredytu obrotowego w bankach spowodowały, że wyraźnie wydłużyły się terminy płatności za towar lub usługi. Dostawcy chcą się też zabezpieczyć przed ryzykiem całkowitego braku zapłaty.
- Wysokość opłaty za nasze usługi zależy od terminu płatności faktury. Jeśli termin zapłaty to 60 dni, to ten koszt wynosi 2-3 proc. wartości faktury - mówi Sebastian Grabek.
Każda transakcja jest wyceniana indywidualnie.
- Na pewno faktoring dla przedsiębiorcy jest nieznacznie droższy niż kredyt obrotowy, ale nie każdy ma teraz dostęp do takiego kredytu - twierdzi Macieja Czyż z DnB Nord Polska.
Nie uda się też uniknąć wzrostu stawek za faktoring.
- Ceny naszych usług będą wzrastać, ponieważ rośnie cena ryzyka i koszt pieniądza - nie kryje prezes Jaworski.
SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT
Faktoring jest najbardziej rozpowszechniony w krajach anglosaskich. Największym rynkiem na świecie jest Wielka Brytania. To 20 proc. światowych obrotów. Roczna wartość tego rynku to ok. 200 mld euro. W Europie faktoring ma też duże znaczenie w gospodarce włoskiej i hiszpańskiej.