Gaz-System planuje łączne nakłady na rozbudowę infrastruktury gazowej na 11,5 mld zł do 2022 r., poinformował prezes Tomasz Stępień.

"Program Baltic Pipe to połączenie polskiego systemu gazowego z norweskim szelfem przez system duńskim, gazociąg podmorski i na terenie kraju, a także 3 tłocznie. Wartość tego programu inwestycyjnego jeśli chodzi o część podmorską szacujemy na 1,7 mld zł, a część lądowa to 2,5 mld zł. A całość programu, jak szacujemy, zakończy się w październiku 2022 r." - powiedział Stępień podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Kolejny program połączy terminal w Świnoujściu ze środkową i południową Polską.

"Zakres tego programu to jest 12 gazociągów i dwie tłocznie. To jest w sumie łącznie 800 km gazociągów i to jest wartość blisko 5 mld zł. Czas realizacji szacujemy na 2020" – dodał prezes.

Na rozbudowę możliwości regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu do 7,5 mld m3 spółka przeznaczy 104 mln zł, a na budowę nowego nadbrzeża do przyjmowania mniejszych statków 216 mln zł.

"Do tych programów mamy również program budowy interkonektorów - są to połączenia z Czechami, Słowacją, Ukrainą i największy gazociąg łączący z Litwą. Całość tego programu powinna zakończyć się w okresie 2020-2022, a wartość nakładów to blisko 2 mld zł" - wskazał Stępień.

"Podsumowując, mówimy o 2 tys. km nowych gazociągów i 5 tłoczniach. Nakłady inwestycyjne wyniosą 11,5 mld zł" - zakończył wystąpienie prezes.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

>>> Polecamy: Wielka umowa PGNiG z Grupą Lotos. Może mieć wartość nawet 3,1 mld zł