Talanx oczekuje ok. 20 mln euro straty netto w III kw. w związku z huraganamiWarszawa, 27.10.2017 (ISBnews) - Grupa Talanx spodziewa się, że jej wynik netto będzie negatywny w III kw. br. i sięgnie ok. minus 20 mln euro, podała spółka. W wyniku huraganów w Ameryce Środkowej i Północnej oraz trzęsienia ziemi w Meksyku po 9 miesiącach kwota obciążenia stratami po reasekuracji i retrocesji dla grupy przekroczy 1,2 mld euro, podał Grupa Talanx.

"Grupa Talanx obecnie zakłada dużą stratę wysokości ok. 900 mln euro w wyniku huraganów Harvey, Irma i Maria i trzęsienia ziemi w Meksyku. Oznacza to, że po 9 miesiącach ogromne obciążenia stratami po reasekuracji i retrocesji dla grupy ogólnie przekroczą 1,2 mld euro - więcej niż budżet na cały rok. W trzecim kwartale dział linii przemysłowych został również dotknięty akumulację obciążeń, przede wszystkim w wyniku zagranicznej działalności w zakresie ubezpieczeń majątkowych. To skutkuje stratą w tej dywizji za kwartał po obciążeniu podatkami na poziomie ok. 100 mln euro" - czytamy w komunikacie.

Talanx podał, że straty stara się częściowo kompensować wzrostami przychodów z tytułu inwestycji, w szczególności w reasekuracji i poprawie biznesu detalicznego w Niemczech.

Talanx spodziewa się, że przychody netto Grupy wyniosą ok. 650 mln euro w 2017 r., a zwrot z kapitału własnego ma sięgnąć ok. 7,5%. Spółka podkreśliła, że wynik tej prognozy zależy od wielkości obciążenia strat w IV kw. br.

"Z dzisiejszej perspektywy wypłata dywidendy na poziomie co najmniej poziomie z ub. roku jest zapewniona" - podsumowano w komunikacie.

Talanx zaprezentuje szczegółowe wyniki za pierwsze 9 miesięcy br. zgodnie z planem - 13 listopada.

Talanx pod koniec 2011 roku przejął TU Europa od grupy finansowej Leszka Czarneckiego, a w 2012 roku kupił Wartę od belgijskiej grupy KBC. Obecnie Talanx bezpośrednio ma w Polsce cztery spółki: TUiR Warta, TUnŻ Warta, TU Europa i TU na Życie Europa oraz pośrednio przez grupę Europa do grupy Talanx należy Open Life. Jest notowany na GPW od kwietnia 2014 r.

(ISBnews)