Podczas uroczystości prezes Sypniewski odczytał list od premier Beaty Szydło skierowany do łącznościowców. W obchodach wziął udział m.in. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Szefowa rządu przypomniała w liście, że dzień ten jest obchodzony z okazji powołania przez króla Zygmunta Augusta pierwszej poczty publicznej w Polsce. „Poczta Polska to przedsiębiorstwo o kilkusetletniej tradycji oraz głęboko zakorzenionych wartościach, które umożliwiają realizację misji i celów strategicznych firmy” - wskazała.

Premier zaznaczyła, że działania Poczty Polskiej pozwalają skutecznie konkurować na rynku i oferować klientom usługi najlepszej jakości. „Od lat cieszycie się ogromnym zaufaniem Polaków” - napisała.

Zwróciła uwagę, że „placówki pocztowe, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, mają olbrzymie znaczenie społeczne”. Podkreśliła też, że największą wartością Poczty są jej pracownicy.

„W Dniu Łącznościowca, kiedy akcentujemy olbrzymią wagę i znaczenie Poczty Polskiej dla rynku dynamicznego rozwoju branży telekomunikacyjnej w naszym kraju, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą i aktywnością przyczyniają się do tego sukcesu” - podsumowała Szydło.

Jak przypomniał prezes Sypniewski, firma funkcjonuje od 459 lat i jest najdłużej działającą instytucją publiczną w Polsce.

Podkreślił, że jednym z podstawowych wyzwań spółki była nowa strategia. „Stworzyliśmy strategię w taki sposób, żeby nasza firma nie tylko była obecna na rynku, ale żeby jej obecność była trwała i żeby była firmą rozwijającą się” - mówił.

W strategii - jak tłumaczył - postawiono na zwiększenie przychodów spółki oraz zwiększenie zatrudnienia. „Te rzeczy przez ostatni rok się stały” - powiedział Sypniewski. Podał, że obecnie w Poczcie Polskiej pracuje ponad 2 tys. więcej osób niż przed rokiem.

„Została stworzona architektura logistyczna, która ma przygotować Pocztę na to, aby na tym zmieniającym się i dynamicznie rosnącym rynku usług paczkowo-kurierskich Poczta Polska odgrywała (…) rolę dominującą” - mówił prezes spółki.

Ocenił, że dużym sukcesem były rozmowy z pocztą chińską. „Zakładamy, że efekty będą jeszcze większym sukcesem” - podkreślił Sypniewski. Wskazał, że Poczta Polska jako jedyna w Europie ma podpisane umowy z pocztą chińską.

Podczas uroczystej gali wręczono odznaczenia pracownikom Poczty Polskiej. Z okazji 35 lat służby medale pamiątkowe otrzymało 211 pracowników z woj. mazowieckiego i podlaskiego. Za długoletnią służbę odznaczono 37 osób medalem złotym, 41 medalem srebrnym oraz 19 medalem brązowym.

90 osób zostało nagrodzonych odznaczeniem resortowym „Zasłużony dla łączności”, a 12 odznaczeniem „Zasłużony dla transportu”.

Jeden pracownik poczty został odznaczony medalem za ofiarność i odwagę.

Trzech pocztowców otrzymało Krzyże Zasługi (jedna osoba srebrny krzyż, dwie osoby brązowy).

Obecny na uroczystości wiceminister Smoliński ocenił, że przyznawane odznaczenia „dowodzą tego, że pracownicy Poczty Polskiej pracują z pełnym oddaniem i to oddanie, i zaangażowanie jest doceniane”.

„Życzę, by państwo ze swojej pracy mieli jak najwięcej satysfakcji i tego, żeby praca przynosiła zadowolenie klientów, których obsługuje Poczta Polska” - powiedział wiceminister do pocztowców.

Galę uświetnił koncert Haliny Frąckowiak.

>>> Czytaj też: Lista zawodów szczególnie pożądanych: elektrycy, spawacze, ślusarze i pielęgniarki