"Utrzymujący się od II kw. 2017 r. trend spadków cenowych zarówno po stronie zakupowej surowców jak również dotyczący cen realizacji sprzedaży wyrobów, wynikał głównie z powodu nadpodaży i wzmocnienia aktywności konkurencji. Czynnikiem determinującym sytuację na rynku, była w dużej mierze obniżka i stabilizacja notowań ropy naftowej i wyrobów ropopochodnych w całym łańcuchu produktowym oraz mająca miejsce w analizowanym okresie struktura wyrobów oferowanych przez importerów" - czytamy w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 10,43 mln zł wobec 10,79 mln zł zysku rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły 94,9 mln zł w III kw. 2017 r. wobec 90,82 mln zł rok wcześniej.

"Przychody w trzecim kwartale 2017 r. wynikające ze sprzedaży wyrobów spółki dedykowanych do przemysłu świecowego i zniczowego w komentowanym okresie, spadły o 2,3% pomimo wzrostu wolumenu o 8,8% zaś wzrost sprzedaży wolumenu wyrobów dedykowanych do przemysłu 17,7% przełożył się na 12% wzrost przychodów w grupach przemysłowych w stosunku do trzeciego kwartału 2016 r." - czytamy również.

W okresie I-III kw. 2017 r. spółka miała 14,65 mln zł jednostkowego zysku netto w porównaniu z 16,09 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 205,25 mln zł w porównaniu z 207,72 mln zł rok wcześniej.

"Przekrój całościowy przychodów wskazuje na wzrost pozycji związanej ze sprzedażą wyrobów gotowych Zakładu Produkcji Zniczy i Świec, które stanowiły w III kw. 38% przychodów całkowitych kwartału, i wzrosły o +11% w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2016. Powyższy wzrost związany był z poprawą wartości kontraktów świecowych i zniczowych, oraz przyspieszeniem terminów logistyki dostaw do sieci" - podano także.

Polwax jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie oraz liderem w tej branży w Polsce. Posiada zakłady w Jaśle oraz Czechowicach-Dziedzicach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

(ISBnews)