Właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Podkarpacia mogą starać się o preferencyjne pożyczki na rozwój firmy. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup maszyn, urządzeń czy wprowadzenie na rynek nowego produktu. Do rozdysponowania jest 25 mln zł.

Wnioski o pożyczki przyjmuje Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR), który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.

Jak poinformował PAP dyrektor regionalny Funduszu Pożyczkowego LFR w Rzeszowie Marek Nowak, firmy z sektora MŚP stanowią zdecydowaną większość przedsiębiorstw działających w województwie podkarpackim.

„Mają największy wpływ na rozwój gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy i podstawy do rozwoju regionu. Dlatego dostęp do preferencyjnego finansowania inwestycji ze środków funduszy europejskich jest ważnym elementem wsparcia tych firm” – dodał.

Przyjmowanie wniosków już się rozpoczęło i - jak zaznaczył Nowak - jest już bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców, szczególnie z takich branż jak budowlana, gastronomiczna, transportowa i IT.

Reklama

„Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu informacyjnego (17) 853-59-17 dla przedsiębiorców, pod którym zainteresowani mogą zasięgnąć informacji jak sprawnie uzyskać taką pożyczkę” – podkreślił Nowak.

Maksymalna wysokość pożyczki to 120 tys. zł, może być przeznaczona na zakup środków trwałych m.in. maszyn i urządzeń, samochodów dostawczych, busów, sprzętu specjalistycznego lub oprogramowania IT.

Pieniądze z pożyczek można także przeznaczyć na środki obrotowe związane z rozwojem przedsiębiorstwa (zakup towarów), wprowadzeniem nowego produktu na rynek lub inwestycje, które zwiększą skalę ich działalności, np. otwarcie nowej lokalizacji firmy.

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pożyczkę na preferencyjnych zasadach z oprocentowaniem stałym 1,83 proc. w skali roku. Nie ma opłat i prowizji związanych z udostępnieniem i obsługą pożyczek. Pieniądze można przeznaczyć na sfinansowanie 100 proc. wartości inwestycji. Okres spłaty wynosi do 5 lat, karencja w spłacie wynosi nawet do 6 miesięcy,

>>> Czytaj też: KGHM w październiku zapłacił 151,022 mln zł podatku od kopalin