„Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że oskarżeni, bez wymaganego wpisu do właściwych rejestrów, za pomocą specjalnie skonstruowanej linii produkcyjnej na jednej z posesji w podkrotoszyńskiej miejscowości wytworzyli bez wymaganego pozwolenia 137 kg tytoniu do palenia oraz 5700 kg suszu tytoniowego o wartości 139 tys. zł” – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Postępowanie pod nadzorem prokuratury prowadził Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Kaliszu.

„Kierującemu tym procederem 48-latkowi zarzucono, że uchylając się od odprowadzania podatku od wymienionej produkcji, doprowadził do uszczuplenia podatku akcyzowego, w wyniku którego Skarb Państwa poniósł szkodę w wysokości nie mniejszej niż 2 mln 700 tys. zł” – dodał rzecznik.

Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im czynów. Jak wyjaśnił prokurator Meler, grozi im kara grzywny do 720 stawek dziennych, kara pozbawienia wolności, albo obie kary łącznie. (PAP)

Autor: Ewa Bąkowska