Joachim Brudziński został we wtorek ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Do tej pory sprawował funkcję wicemarszałka Sejmu. Brudziński uważany jest za drugą osobę w PiS i "prawą rękę" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; przez wielu typowany na następcę prezesa partii.

Joachim Brudziński zastąpił na stanowisku szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który objął funkcję szefa MON.

Brudziński znany jest z ostrych wypowiedzi. Wśród nich do najsłynniejszych należą jego opinie na temat byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, którego nazwał "osobą kreującą się na brytyjskiego lorda, która chodzi po salonach europejskich jakby połknął kij od tyczki, a naprawdę zachowuje się skandalicznie". Z kolei po katastrofie smoleńskiej Brudziński powiedział: "Donald Tusk zostawił ciało prezydenta w błocie... w ruskiej trumnie na deszczu. Taki premier nie zasługuje na mój szacunek".

Reklama

Komentując niepochlebne wypowiedzi byłego prezydenta Lecha Wałęsy o ówczesnym prezydencie Lechu Kaczyńskim powiedział, że "Lech Wałęsa używa słów, jak stójkowy spod budki z piwem" i "to nie jest język poważnego człowieka". Po negatywnych komentarzach Janusza Palikota na temat braci Kaczyńskich polityk PiS powiedział o nim: "Nie zamierzam komentować słów polityka, który powinien zostać wybatożony. Ten lubelski błazen funkcjonuje w życiu publicznym tylko dlatego, że reaguje się na jego wypowiedzi".

Brudziński urodził się w 4 lutego 1968 roku w Świerklańcu (woj. śląskie). Jest absolwentem Szkoły Sportów Letnich im. Bohaterów Sądecczyzny w Nowym Sączu i Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. W 1997 roku uzyskał tytuł magistra na wydziale politologii i nauk społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego, a w 2002 ukończył studia podyplomowe z pedagogiki na tej samej uczelni.

Po zakończeniu studiów założył Morskie Centrum Informacji Zawodowej, zajmujące się podnoszeniem kwalifikacji językowych marynarzy i rybaków. Pełnił też funkcję rzecznika prasowego Urzędu Morskiego w Szczecinie (w latach 2000–2002). Był wykładowcą w Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz w Policealnym Studium Administracji. Pracował również jako społeczny kurator sądowy, dziennikarz w Polskim Radiu Szczecin (1993–1998) i specjalista w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń (1998–2000).

>>> Czytaj też: Rekonstrukcja rządu: premier Morawiecki podał nowy skład swojego gabinetu [LISTA MINISTRÓW]

Do polityki trafił w 1991 roku, kiedy jako student włączył się w kampanię wyborczą Porozumienia Centrum. W tym samym roku został członkiem tej partii. Od 2001 roku w Prawie i Sprawiedliwości. W latach 2006-2008 pełnił funkcję najpierw dyrektora organizacyjnego biura PiS w Warszawie, a następnie sekretarza generalnego partii, a od 2009 roku przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS. We wrześniu 2016 roku został wiceprezesem PiS. Przez wiele lat pełnił też funkcję szefa struktur zachodniopomorskich ugrupowania.

Brudziński po raz pierwszy został wybrany posłem z list PiS w 2005 roku w okręgu szczecińskim zdobywając blisko 15 tysięcy głosów. Ponownie mandat poselski uzyskał w 2007 roku, kiedy to zagłosowało na niego ponad 30 tysięcy wyborców. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskał mandat z blisko 40 tysiącami głosów, a w 2015 roku ubiegał się skutecznie o poselską reelekcję uzyskując blisko 47 tysięcy głosów poparcia.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji w listopadzie 2015 roku został wybrany na stanowisko wicemarszałka Sejmu.

Jest żonaty z Arlettą Brudzińską. Ma dwie córki: Kalinę i Jagienkę oraz syna Ignacego.

Jak deklaruje - swobodnie porozumiewa się w języku angielskim.