Celem jest danie SPD czasu na przeprowadzenie pocztowego głosowania członków tej partii w sprawie porozumienia o utworzeniu koalicji rządowej.

Po zakończonych w piątek rano rozmowach sondażowych przywódcy CDU, CSU i SPD - Angela Merkel, Horst Seehofer i Martin Schulz - ogłosili, że postanowili rekomendować swoim partiom rozpoczęcie oficjalnych negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządzącej.

Zarząd CDU jednomyślnie opowiedział się w piątek za podjęciem negocjacji z SPD w sprawie utworzenia koalicji. Wcześniej tego dnia taką decyzję podjął znaczną większością głosów zarząd SPD. Także kierownictwo CSU opowiedziało się już za negocjacjami koalicyjnymi.

W przypadku CDU ostateczna decyzja w sprawie utworzenia koalicji będzie należała do zjazdu partii. W przypadku CSU będzie to zjazd lub decyzja władz partyjnych.

Fiasko rozmów o koalicji mogłoby oznaczać koniec kariery zarówno kanclerz Angeli Merkel, jak i szefa SPD Martina Schulza.

Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych.