Przy planowanej modernizacji swego wojskowego lotnictwa myśliwskiego Słowacja będzie wybierać między amerykańskimi F-16 i szwedzkimi Gripenami - poinformowała w piątek rzeczniczka ministerstwa obrony Danka Capakova.

Resort ten był wcześniej krytykowany przez niektórych polityków za odwlekanie decyzji, jakimi samolotami zostaną zastąpione używane obecnie myśliwce MiG-29 produkcji rosyjskiej.

Słowacja już za poprzedniego rządu podjęła w 2015 roku negocjacje ze Szwecją na temat wynajęcia myśliwców Gripen. Jednak obecny minister obrony Peter Gajdosz z nacjonalistycznej Słowackiej Partii Narodowej (SNS) powiedział w ubiegłym roku dziennikarzom, że rozmowy musiały być wznowione od początku, gdyż strona szwedzka nie była zainteresowana wynajmowaniem godzin przebywania samolotów w powietrzu jak jest to w przypadku Czech. Jednocześnie otrzymano ofertę dostawy myśliwców amerykańskich.

Swą nową koncepcję ochrony przestrzeni powietrznej państwa Gajdosz zamierzał przedstawić rządowi jeszcze jesienią ubiegłego roku. Według Capakovej obecnie planuje uczynić to w pierwszej połowie bieżącego roku.

Umowa z Rosją w sprawie serwisowania samolotów MiG-29 obowiązuje do 2019 roku.

>>> Czytaj też: Zmienia się układ sił w światowej gospodarce. Wystarczy popatrzeć na liczby