Nie wiadomo, co ma dziać się z zaleceniami w sprawie ubezpieczeń społecznych rolników. Jaczewska pytana o zalecenie dotyczące zmian w KRUS nie chciała się wypowiedzieć.

Inne zalecenia KE dotyczą wzrostu publicznych i prywatnych nakładów na innowacyjność, badania i rozwój, oraz poprawy sytuacji na rynku pracy m.in. poprzez aktywizację kobiet, osób starszych.

Jaczewska powiedziała PAP, że przedstawione przez KE zalecenia, to dopiero propozycje wytycznych, które będą z nami konsultowane. Przypomniała, że Komisja co roku monitoruje wdrażanie Strategii Lizbońskiej i co roku stawia podobne zalecenia.

"Będziemy negocjować proponowane zapisy, między innymi te dotyczące zaleceń lepszego wykorzystania unijnych funduszy na inwestycje infrastrukturalne" - powiedziała Jaczewska. Naszym zdaniem, jest ono zbyt lakoniczne i krótkie - nie odpowiada temu, co już zostało zrobione - tłumaczyła.

Reklama

"W 2008 r. wprowadziliśmy szereg zmian w dziedzinie przyspieszenia procesu inwestycyjnego - przede wszystkim w prawie. Trudno się też zgodzić z tezą, że musimy poprawić efektywne wykorzystanie funduszy strukturalnych, skoro odnotowujemy 90 proc. wskaźnik absorpcji tych funduszy za lata 2004-06" - podkreśliła. "Nie zgadzamy się z tą oceną KE i będziemy próbowali przeformułować te zalecenia" - dodała.

Przy zaleceniu dotyczącym wzrostu publicznych i prywatnych nakładów na innowacyjność, badania i rozwój - mimo, że trudno dyskutować z tym, że nakłady powinny być wyższe - będziemy przekonywać, iż część działań została już podjęta - powiedziała Jaczewska.

Również przy zaleceniach KE dotyczących poprawy sytuacji na rynku pracy, m.in. poprzez aktywizację kobiet, osób starszych, będziemy przekonywali, że wiele w ostatnim roku się zmieniło - powiedziała wicedyrektor.

"Są instrumenty - takie jak program 50 plus, zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia, program 45/50 plus. Jeśli chodzi o system świadczeń, to nastąpiła duża reforma i zmiany w prawie podatkowym, obecnie rozważania o zasiłkach dla bezrobotnych. Nie jest tak, że nic nie zostało zrobione" - powiedziała.

Zalecenia KE dotyczące Strategii Lizbońskiej nie mają wiążącego charakteru, a karą za ich nierespektowanie może być najwyżej krytyczny raport KE.

Strategia Lizbońska to plan rozwoju przyjęty dla UE przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie w 2000 roku. Celem planu, przyjętego na 10 lat, było uczynienie Europy najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie, rozwijającym się szybciej niż Stany Zjednoczone.

Strategia opiera się na założeniu, że gospodarka krajów europejskich wykorzysta do maksimum innowacyjność opartą na badaniach naukowych, zwłaszcza w nowoczesnych dziedzinach wiedzy, co miało się stać głównym motorem rozwoju.