Zdaniem Olechnowicza "czynniki psychologiczne przeważają wyraźnie nad racjonalnymi", co - jego zdaniem - tworzy nieprawdziwy obraz spółki.

Od 29 stycznia do zamknięcia sesji 3 lutego, cena akcji Grupy Lotos na warszawskiej giełdzie spadła z 8,2 zł do 7,25 zł. Jeszcze 6 stycznia cena akcji GL wynosiła 12,7 zł.

"W 2008 r. osiągnęliśmy parametry operacyjne lepsze niż w 2007 r. Gdyby nie obciążenie wyniku przeceną zapasów ropy i produktów, które z mocy prawa musimy utrzymywać, rok 2008 zakończyłby się szacunkowym zyskiem operacyjnym na poziomie ok. 380 mln zł. To nie jedyny pozytywny zeszłoroczny wynik. Bardzo dobrze rozwijała się nasza strategia budowy rynku, na którym sprzedaliśmy w ub. r. ponad 6 proc. więcej produktów niż w 2007 r." - głosi stanowisko Olechnowicza, przekazane PAP przez biuro prasowe GL.

Olechnowicz zapewnił, że sytuacja Grupy Lotos jest stabilna, a jej działalność operacyjna i inwestycyjna odbywa się bez zakłóceń.

"Główne programy inwestycyjne są wykonywane zgodnie z założonym harmonogramem lub szybciej, jak też mieszczą się w ustalonym budżecie. Zaawansowanie Programu 10+ sięga już niemal 60 proc. Przyjęta strategia zabezpieczenia umożliwiła ustalenie marży rafineryjnej już dla 23 proc. planowanego w 2009 r. przerobu ropy. Gwarantuje to opłacalność działalności operacyjnej spółki nawet przy najgorszych scenariuszach sytuacji 2009 r." - podkreślił Olechnowicz.

Celem realizowanego planu rozbudowy rafinerii w Gdańsku, określanego jako Program 10+, jest zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej o 75 proc., z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Program ma być zrealizowany do 2010 roku.

Olechnowicz dodał, że zarząd GL "nieustannie analizuje zmieniającą się sytuację i przygotował spółkę do funkcjonowania w najtrudniejszych warunkach rynkowych".

"Opracowano program optymalizacji kosztów, zwłaszcza na styku wydobycia, logistyki, handlu, finansów, działania operacyjnego, jak też na usprawnieniu procesów - zarządzania, technologicznych, finansowych, egzekwowania należności i innych" - zaznaczył szef GL.