“Nikt związany z tymi dużymi stratami wynikłymi z nadmiernego ryzyka nie powinien otrzymać wysokich premii”, powiedział Darling. “Cała kultura w salach posiedzeń brytyjskich banków musi się zmienić” - dodał.

Skarb Państwa kontroluje premie, ponieważ premier Gordon Brown znalazł się pod rosnącą presją, by ograniczyć płace w bankach gdy gospodarka ugrzęzła w recesji.

W USA, Prezydent Barack Obama planuje ograniczyć płace zarządów banków uratowanych przez rząd do 500 tys. dolarów rocznie.

"Dochodzenie ustali powiązania pomiedzy wynagrodzeniami i podejmowanym ryzykiem" - napisał Darling w Sunday Telegraf.

Royal Bank of Scotland Group chce zapłacić prawie 1 miliard funtów (1,5 miliarda dolarów) premii po otrzymaniu 20 miliardów funtów pomocy finansowej od rządu, a Lloyds Banking Group planuje zapłacić premie oparte na akcjach- doniosła gazeta .

“Wielu tych bankierów musi zrozumieć, że kilka tych banków już by nie było gdyby nie pomoc podatników” - powiedział Darling w BBC. “Jeżeli oni chcą otrzymać jakąkolwiek pomoc rządu w przyszłości, muszą wiedzieć, że będzie związana ze ścisłymi warunkami dotyczącymi nie tylko pożyczania, ale również wynagrodzeń pracowników.”