W Enel-Medzie nie dojdzie do zapowiadanego od niemal roku przejęcia kontroli przez firmę ubezpieczeniową.

- Kontynuujemy rozmowy z wąską grupą inwestorów - zapewnia jednak Adam Rozwadowski, prezes Enel-Medu.

Spółka ze sprzedaży pakietu akcji chciała pozyskać 100 mln zł i otworzyć nawet kilkanaście nowych przychodni. Celem była detronizacja liderów na rynku prywatnych usług medycznych, czyli LUXMEDU oraz Medicovera. Na razie jednak nic z tych planów nie będzie.

Właściciele stawiają na rozwój przez pozyskiwanie klientów w placówkach już istniejących. Według Adama Rozwadowskiego 14 klinik Enel-Medu jest w stanie przyjąć w tym roku o 15 proc. więcej pacjentów bez obniżenia jakości.

Według wstępnych wyników z ubiegłego roku spółka zanotowała 30-proc. wzrost w stosunku do 2007 roku i ma już ponad 300 tys. klientów, w tym ponad 88 tys. pacjentów z karnetem wykupionym przez pracodawcę.

Niewykluczone jednak, że w tym roku spółka zdecyduje się na otwarcie jednej kliniki. Władze Enel-Medu zapewniają, że koszty przedsięwzięcia szacowane na ok. 6 mln zł są w stanie udźwignąć samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy kredytu bankowego. Mimo kłopotów z pozyskaniem strategicznego inwestora Enel-Med nie rezygnuje też z pomysłu budowy szpitala. Wiosną chce wskazać lokalizację swojego przyszłego szpitala w Warszawie. Jak zapewnia prezes Rozwadowski rozmowy w sprawie pozyskania potrzebnych gruntów są bardzo zaawansowane.

- Mamy upatrzoną działkę, załatwiamy kwestie formalne - zdradza prezes Rozwadowski.

Termin ogłoszenia tej wiadomości nie jest przypadkowy. Wiosną swój szpital planuje uruchomić jeden z dwóch największych konkurentów spółki na rynku, czyli Medicover. W okolicach kwietnia planuje on przyjąć pierwszych pacjentów w placówce wybudowanej za ponad 150 mln zł w warszawskim Wilanowie.

- Kopiowanie lidera może okazać się złudne, bo liczyć się będzie nie to, kto pierwszy wybuduje szpital, ale to, kto zapełni go pacjentami - studzi zapał konkurencji na łamach prasy Agnieszka Szpara, prezes Medicovera. Plany budowy drugiego prywatnego szpitala w stolicy ma także LUXMED.