W środę giełda w USA odrabia spadki, po wtorkowych spadkach związanych m.in. z niepewnością polityczną we Włoszech. S&P 500 zwyżkuje o 0,9 proc., po raz pierwszy od 4 sesji. Dow Jones Industrial rośnie o 0,7 proc., a Nasdaq Comp. jest o 0,8 proc. na plusie.

Najmocniej rośnie wartość giełdowa sektora energetycznego, po kilkudniowych spadkach.

O ponad 3 proc. zwyżkuje kurs spółki Exxon, odrabiając część wcześniejszych strat.

Dolar osłabia się wobec koszyka walut. Kurs zwyżkuje o 0,77 proc., do 1,1635, odbijając się od osiągniętego we wtorek 9-miesięcznego minimum.

Po wtorkowych spadkach rentowności obligacji amerykańskich, związanych z globalną ucieczką kapitału do bezpiecznych przystani, w środę amerykańskie obligacje osłabiają się. Rentowność dwulatek zwyżkuje o 6 pb, a dziesięciolatek o 7 pb.

W Europie w środę mieszany dzień giełdowy po wtorkowej panice. Euro Stoxx 600 na minusie o 0,1 proc., a CAC 40 ze zniżką o 0,4 proc. FTSE 100 w górę z kolei o 0,5 proc., a DAX o 0,6 proc.

Na parkiecie w Mediolanie w środę zwyżki, po bardzo słabym wtorku. FTSE MIB o 1,1 proc. na plusie. Indeks w ciągu ostatnich 10 dni spadł jednak o niemal 9 proc., notując - 1,65 proc. od początku roku. Indeks wciąż znajduje się blisko 9-miesięcznego minimum.

Po wielkiej wyprzedaży włoskich obligacji we wtorek, włoskie papiery dłużne umacniają się w środę na całej długości krzywej. Rentowność dwulatek z Półwyspu Apenińskiego spada o 54 pb, a dziesięciolatek o 8 pb. Dochodowość włoskich dwulatek zwyżkowała we wtorek nawet o 192 pb do 2,82 proc., co stanowi najwyższą dzienną dynamikę wzrostu rentowności we Włoszech od 1992 roku.

Rentowność niemieckich, francuskich oraz brytyjskich obligacji zwyżkuje o 4-7 pb, po wtorkowych spadkach dochodowości.

Inwestorzy z uwagą śledzą rozwój sytuacji we Włoszech. Ich uwagę przykuwa też renesans kwestii amerykańskich ceł oraz doniesienia o losach podaży ropy. Rynki obserwują też odczyty makroekonomiczne z USA i Niemiec.

MINIMALNA REWIZJA W DÓŁ ODCZYTU PKB W USA; SZACUNKI ADP

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2018 r. wzrósł o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Rynek oczekiwał +2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

W pierwszym wyliczeniu podano +2,3 proc. kdk. W IV kw. 2017 r. gospodarka USA wzrosła o 2,9 proc. kdk SAAR.

Konsumpcja prywatna wzrosła w I kw. o 1,0 proc. wobec oczekiwanych 1,2 proc. i 1,1 proc. w I odczycie.

Bazowy deflator PCE wyniósł w I kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 2,3 proc., wobec oczekiwań i I odczytu na poziomie 2,5 proc.

W firmach w USA przybyło w maju 178 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 190 tys.

Szacunek dla oficjalnych danych Departamentu Pracy za maj, które zostaną podane w piątek, to 190 tys.

NEGOCJACJE HANDLOWE USA-CHINY POD ZNAKIEM ZAPYTANIA; SEKRETARZ ROSS W EUROPIE

Po nieoczekiwanym nałożeniu nowych ceł przez USA na Chiny na towary technologiczne (25 proc. na import wart 50 mld USD) oraz zapowiedzi nowych sankcji (kontrola eksportu, ograniczenia inwestycyjne, ograniczenia wizowe) pod znakiem zapytania stanęła odwilż w relacjach handlowych między tymi krajami.

Chiny rozważają storpedowanie zaplanowanej na 2-4 czerwca wizyty w Pekinie sekretarza skarbu USA Wilbura Rossa, jeżeli obie strony nie dojdą do porozumienia w zaplanowanych na środę rozmowach roboczych – dowiedział się nieoficjalnie Wall Street Journal.

Pekin jest gotowy odpowiedzieć symetrycznie, jeżeli nowe obostrzenia zostaną wcielone w życie.

"Wypowiedź Stevena Mnuchina (sekretarza skarbu USA - PAP) o zawieszeniu wojny handlowej z Chinami była niefortunna. Obecnie mamy z nimi spór, wojnę handlową natomiast przegraliśmy dawno temu" - powiedział w środę Peter Navarro, doradca Donalda Trumpa ds. handlu., odnosząc się do zeszłotygodniowego anonsu Mnuchina.

„Stanowiska obydwu rządów sugerują, że osiągnięte niedawno porozumienie odchodzi w niebyt. (…) Ryzyko wzrostu napięć na linii USA-Chiny oraz USA-UE dotychczas pozostaje poza uwagą rynków finansowych. Niemniej jednak jest to silny argument dla utrzymania się dochodowości na rynkach bazowych na niskich poziomach” – ocenili w środowym komentarzu ekonomiści ING.

Od 1 lipca Państwo Środka obniży tymczasem cła na szereg dóbr konsumpcyjnych (ubrania, pralki, kosmetyki) – podały chińskie media, potwierdzając wcześniejsze przecieki prasowe.

USA prawdopodobnie wdrożą zapowiadane cła na europejską stal (25 proc.) i aluminium (10 proc.) - powiedziała we wtorek przed Parlamentem Europejskim komisarz ds. handlu UE Cecilia Malmstrom. Okres przejściowy na nałożenie taryf upływa w czwartek.

Jeżeli USA nie zrezygnują z zapowiedzi celnych, UE zagroziła odwetem w postaci ceł na amerykańskie towary o wartości 1,6 mld USD, z czego na 700 mln USD od 21 czerwca.

Obecnie w Paryżu przebywa amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross, prowadząc pertraktacje handlowe z UE.

"Może to zabrzmi populistycznie, ale rząd jest przede wszystkim zobligowany do ochrony swoich obywateli. Jednostronne cła naszej administracji to próba naprawy globalnego systemu" - powiedział Ross.

W nieprzejednanym tonie wtórował mu Peter Altmeier, minister gospodarki RFN.

"Jeszcze raz przedłożę Rossowi twarde stanowisko UE" - powiedział ALtmeier.

COTTARELLI NIE KOMPLETUJE RZĄDU; WYBORY JUŻ W LIPCU? TARCIA MIĘDZY LIGĄ A RUCHEM, ALE OBLIGACJE SPRZEDAŁY SIĘ DOBRZE

Carlo Cottarelliemu, desygnowanemu przez prezydenta Włoch na premiera tymczasowego rządu technicznego, nie udało się przedstawić we wtorek proponowanej listy ministrów. Cottarelli zdementował jednak w środę doniesienia, że zdał swój mandat do tworzenia rządu i podał, że potrzebuje jedynie więcej czasu na skompletowanie egzekutywy. Wciąż jednak nie ma pewności, że taki rząd w ogóle uzyskałby wotum zaufania. W obliczu tych wątpliwości w parlamencie dyskutuję się w środę o lipcowym terminie przyspieszonych wyborów.

"Najlepiej iść do wyborów już w lipcu" - powiedziała Andrea Macucci, szefowa Partii Socjaldemokratycznej (cieszącej się według sondaży ok. 20-proc. poparciem ) w senacie.

Przeciwny temu pomysłowi jest Matteo Salvini, lider Ligi.

"Koniec lipca to dla Włochów święte dni wolne. Ale generalnie chcemy iść do wyborów jak najwcześniej" - powiedział Salvini.

Salvini odrzucił w środę ofertę Luigiego Di Maio, szefa Ruchu 5 Gwiazd, aby spróbować wskrzesić wysiłki w celu utworzenia rządu koalicyjnego Ligi i Ruchu, na którego czele miałby stanąć Giuseppe Conte.

Wcześniej Luigi Di Maio, szef Ruchu, wykluczył przedwyborczą koalicję z Ligą.

Mimo niepewności politycznej, departament skarbu włoskiego ministerstwa gospodarki i finansów nie miał problemu z uplasowaniem całej oferty obligacji 5- i 10- letnich w środę. Sprzedano dziesięciolatki za łącznie 1,82 mld euro przy relacji bid-to-cover rzędu 1,48 (najwyżej od grudnia 2017 roku) oraz pięciolatki za łącznie 1,75 mld euro.

Zdaniem analityków, niepewność generowana przez kwestię włoską doprowadziła też do zmiany oczekiwań dot. polityki EBC. Obecnie rynki nie dyskontują oczekiwanej podwyżki w czerwcu 2019 roku, a dopiero w październiku 2019 roku.

INFLACJA W NIEMCZECH POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, RYNEK PRACY MOCNY

Wstępne odczyty inflacji z Niemiec za maj zaskoczyły w środę odczytami powyżej oczekiwań, co zwiększa szansę na podobną niespodziankę w czwartek dla wskaźnika obejmującego cały wspólny obszar walutowy.

Inflacja wg HICP w Niemczech w maju wyniosła 0,6 proc. mdm, a w ujęciu rdr 2,2 proc. Oczekiwano 0,3 proc. mdm oraz 1,8 proc. rdr. W kwietniu ceny konsumenta w Niemczech wg HICP spadły o 0,1 proc. mdm, a w ujęciu rdr wzrosły o 1,4 proc.

Rynek oczekuje, że HICP w eurolandzie wzrośnie w maju do 1,6 proc. z 1,2 proc., a bazowy do 1,0 proc. z 0,7 proc.

Stopa bezrobocia w Niemczech w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, spadła o 0,1 pkt. proc. do 5,2 proc. – to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec.

CENY ROPY W GÓRĘ

Ceny WTI (kontrakty na lipiec) rosną w środę o 2,22 proc., do 68,21 USD za baryłkę; a ceny Brenta (kontrakty na lipiec) zwyżkują o 2,49 proc. do 77,27 USD za baryłkę.

Zwyżkowo na ceny ropy podziałały doniesienia, że Arabia Saudyjska i Rosja będą respektować postanowienia o ograniczeniu produkcji. W sobotę dojdzie do spotkania ministrów energii z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tematem spotkania mają być właśnie zeszłotygodniowe zapowiedzi Arabii Saudyjskiej i Rosji, że podaż ropy może się z ich strony zwiększyć, aby skompensować straty podaży ze strony Iranu i Wenezueli.

Cboe/Nymex Oil Volatility Index, miara wahliwości cen ropy, wzrosła we wtorek o 8,2 proc.- najwięcej od miesiąca.

Zdaniem analityków ceny ropy są destabilizowane też przez napięcia na linii USA-Chiny oraz niepewność w strefie euro.

Robert Świstelnicki, Rafał Tuszyński (PAP Biznes)