W porównaniu z sytuacja sprzed roku produkcja zmniejszyła się o 12 procent – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Eurostatu, unijnej agendy statystycznej. To znacznie więcej o spadku rzędu 9,3 proc., prognozowanego przez ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg. Jednocześnie jest to najgorszy wynik od 1986 roku, od kiedy gromadzone są dane dla regionu. W ciągu miesiąca – grudzień do listopada – produkcja skurczyła się o 2,6 procent.

Firmy w Eurolandzie zmniejszają produkcję, bo w warunkach globalnego kryzysu finansowego drastycznie spadły zakupy na wszystkie towary, poczynając od samochodów po wyposażenie fabryk. Według prognoz Komisji Europejskiej PKB gospodarki.

Francuski koncern motoryzacyjny PSA Peugeot Citroen oświadczył w środę, ze straty za drugie półrocze będą znacznie większe niż zakładano. Firma planuje większe zwolnienia i ostrzejszy spadek sprzedaży samochodów.

“Ten spadek produkcji jest dramatyczny i wszystko wskazuje na to, że wyniki PKB, które maja pojawić się w piątek, będą gorsze niż zakładano’ – komentuje Martin van Vliet, ekonomista ING Groep w Amsterdamie. Jego zdaniem spadek produkcji umacnia oczekiwania, że Europejski Bank centralny w następnym miesiącu obniży stopy procentowe o kolejne 0,5 procenta.