Z kolei prezydent Boris Tadić zapowiedział po spotkaniu z Rehnem, że Serbia nie będzie sprzeciwiała się przystąpieniu Kosowa do międzynarodowych organizacji finansowych, choć nigdy nie uzna jego niepodległości.

"Jako wyraz konkretnego wsparcia w czasie kryzysu UE bada obecnie propozycję pomocy budżetowej, aby Serbia zdołała go przezwyciężyć" - powiedział Rehn.

Na początku lutego wicepremier Serbii odpowiedzialny za integrację europejską Bożidar Djelić zaapelował o pomoc dla państw Bałkanów Zachodnich w okresie kryzysu i wsparcie w perspektywie ich przyjęcia do UE.

Rehn zapowiedział też, że jeśli Serbia "poczyni postępy w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją", to może mieć nadzieję, że już w 2009 roku jej obywatele będą mogli wjeżdżać do strefy Schengen bez wizy.

Rozmowy Rehna z politykami serbskimi będą sie koncentrować na zaawansowaniu Serbii w przygotowaniach do członkostwa w Unii Europejskiej i współpracy Belgradu z międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, który domaga się aresztowania dawnego dowódcy armii Serbów bośniackich gen. Ratko Mladicia.

Belgrad postawił sobie ambitny cel, aby jeszcze za czeskiego przewodnictwa w UE, czyli do końca czerwca, zgłosić swą kandydaturę do Unii, do końca roku uzyskać status kandydata i rozpocząć negocjacje akcesyjne w pierwszym kwartale 2010 roku.

Po spotkaniu z Rehnem prezydent Tadić nawiązał do sprawy Kosowa, dawnej prowincji Serbii, która 17 lutego będzie obchodzić pierwszą rocznicę proklamowania niepodległości, wywołującej gwałtowny sprzeciw Serbii.

"Serbia nie jest przeciwna kontaktom handlowym między Kosowem i resztą regionu, nie chce też sprzeciwiać się przyjęciu Kosowa do międzynarodowych instytucji finansowych. Belgrad poszukuje realistycznego rozwiązania problemu Kosowa, lecz nie jest gotów na wyrzeczenia się swojej terytorialnej integralności. Właśnie to nazywam konstruktywnym podejściem" - oznajmił serbski prezydent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uznał w lipcu 2008 roku odłączenie się Kosowa od Serbii i poinformował, że starania Kosowa jako suwerennego państwa o członkostwo "są w toku". Kosowo także stara się o przyjęcie do Banku Światowego.