Informację potwierdził PAP prezes spółki Jens Ocksen. Nowy koncepcyjny kamper od Volkswagena został zaprezentowany na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku na targach w Duesseldorfie. Prezes VWP mówił wówczas, że zabiega o możliwość produkcji tych aut w Polsce.

Przyznał też, że chęć produkcji kamperów zgłasza wiele zakładów koncernu, w tym fabryka w Hanowerze. W Polsce Volkswagen California XXL prezentowany był w kwietniu na targach Poznań Motor Show 2018.

"Decyzja o lokalizacji produkcji kampera we Wrześni zapadła w ostatnich dniach. W naszym zakładzie są już pierwsze cztery prototypy Californii XXL” – powiedział PAP Ocksen.

Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy seryjna produkcja. "Myślę, że to jest kwestia najbliższych miesięcy. Można założyć, że docelowo będziemy produkować ok. 2 tys. sztuk rocznie” – podał prezes VWP.

Dzięki temu, że auto zostało zbudowane na bazie Craftera, a nie - jak poprzednie wersje Californii - na bazie Transportera, kamper jest zdecydowanie większy i pojemniejszy. Jego długość sięga 6 metrów, ale auto w części mieszkalnej zostało wydłużone do ponad 6,2 m.

Wysokość pojazdu to 2,9 m (w środku 2,2 m), a szerokość ponad 2 m. Wnętrze mieści m.in. sypialnię z pełnowymiarowym łóżkiem, sypialnię dla dzieci nad kabiną kierowcy, a także kuchnię, łazienkę z WC i połączoną z wnętrzem kabinę kierowcy.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Koncern w Wielkopolsce posiada cztery zakłady. Od ponad dekady w Poznaniu produkowane są modele VW Caddy i VW Transporter. W październiku 2016 r. otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni.

>>> Czytaj też: Przyśpieszyliśmy pogoń za Unią. Dzięki wysokiemu wzrostowi PKB zmniejszamy dystans do średniej