"Cały nowo budowany system gwarancji i poręczeń z udziałem i z aktywnością instytucji, które w całości lub po części są podległe decyzji rządu, jak to szacujemy, powinien zwiększyć ich zdolności kredytowe o 40 mld zł. [...] Dodatkowo, szykujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz PKO BP dużo sprawniejszy instrument do reakcji wtedy, gdy będzie potrzeba" - powiedział Tusk podczas debaty w Sejmie, nie wchodząc jednak w szczegóły pomysłu.

Szef rządu zadeklarował także bardzo wyraźne zwiększenie wydatków na infrastrukturę i bardzo efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych. Jako przykład podał drogi.

"W 2008 r. postępowanie przetargowe są na ponad 20,2 mld zł, a przetargi, które zostaną ogłoszone w 2009 r. to 60 postępowań na kwotę 39,1 mld zł. I nawet, jeśli się okaże, że w jakimś miejscu ktoś nie potrafił w odpowiednim tempie doprowadzić projektu do końca, to wstępnie na lata 2008-2009 mówimy o przygotowaniu frontu robót na pesymistycznie 40 mld zł, a optymistycznie na 60 mld zł" - wyliczył Tusk.