Nikkei stracił już w tym roku 16 proc. Działania rządu i banku centralnego nie uspokoiły obaw inwestorów przed pogłębianiem się recesji.

W piątek dodatkowo inwestorom popsuły humor informacje o wynikach spółek. Bridgestone, największy na świecie producent opon poinformował, że zyski spadną w tym roku o ponad dwie trzecie. Kurs Bridgestone stracił 7,4 proc.

T&D Holdings, największy japoński ubezpieczyciel na życie spadł o 12 proc. w piątek po podaniu informacji, że spółka będzie sprzedawać akcje.

"Fatalne wyniki sprawiają, że inwestorzy są coraz bardziej pesymistyczni. Jesteśmy w spirali negatywnego myślenia" - powiedział cytowany przez Bloomberga Masaru Hamasaki z Toyota Asset Management.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,5 proc. i wyniósł 2.261,48 pkt.W tym tygodniu indeks spadł jednak o 2,6 proc. i był to pierwszy tygodniowy spadek od 6 tygodni.

Regionalny indeks - MSCI Asia Pacific - spadł o 2,3 proc. do 75,96 pkt., a to oznacza, że ten regionalny indeks stracił w tym tygodniu 7 proc. Tegoroczny spadek indeksu wyniósł 15 proc.

Nic nie pomagają takie szacunki, jak opublikowany jeszcze w czwartek komunikat Barclays Capital, według którego chińska gospodarka wzrośnie w tym roku tylko o 6,7 proc., co byłoby najgorszym wynikiem od 1990 r. Wcześniejsze szacunki Barclays zakładały wzrost PKB w Chinach na poziomie 7,8 proc.