Przejęcie Solarisa przez Hiszpanów obnaża słabość planu Morawieckiego [OPINIA]

4 lipca 2018, 07:35 | Aktualizacja: 08.07.2018, 09:26
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tramwaje Solarisa dla Krakowa. Źródło: materiały prasowe

Tramwaje Solarisa dla Krakowa. Źródło: materiały prasoweźródło: Materiały Prasowe

Jeśli hiszpański gigant przejmie Solarisa, będzie to kolejny dowód, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest jedynie PR-owym zabiegiem. Okazuje się też, że wciąż nie ma krajowego kapitału zdolnego do sfinansowania takiego przejęcia - pisze w opinii Bartek Godusławski. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (59)

  • tom(2018-07-08 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Przejęli AUTOSAN niech pokażą co potrafi państwowa spółka!!!

    Odpowiedz
  • matoluszek(2018-07-08 18:18) Zgłoś naruszenie 10

    Mitomanski matoluszek byl dobrym urzednikiem bankowym ale jako marionetka kaczora i premier gubi sie zupelnie. "Plany rozwoju" przypominaja propagande Korei Polnocnej, yo juz nie jest smieszne

    Odpowiedz
  • Docent(2018-07-07 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    A ktoś coś już przejął...??? Prywatna firma od dawna mówiąca o konieczności pozyskania wspólnika, w celu dalszego rozwoju...i tyle w temacie...

    Odpowiedz
  • G(2018-07-05 08:27) Zgłoś naruszenie 05

    Dlaczego wiec właściciele sprzedają firmę, niech pozostanie w dalszym ciągu w ich rękach.

    Odpowiedz
  • .(2018-07-04 21:01) Zgłoś naruszenie 5128

    nie tylko w polityce ale też w gospodarce pokazał, że zasłużył sobie na tę pieszczotliwą ksywkę Matołuszek nadaną mu przez Polaków. W końcu jest z PiS co wszystko tłumaczy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wratter(2018-07-04 20:04) Zgłoś naruszenie 1957

    Nie chcę pękać bańki mistycyzmu, ale Solaris już dawno nie jest Polski. Jako spółka akcyjna nienotowana publicznie, nie ma wykazanego akcjonariatu, jednak dobrym indykatorem są spółki zależne, gdzie 60% udziałów ma Szwajcarski STADLER RAIL AG. A w radzie nadzorczej jest RÜbling Gerhard i Grawenhoff Walter.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ooo(2018-07-04 19:00) Zgłoś naruszenie 3730

    Przychodzi baca do sołtysa Soltysie pozyczcie 100zl Nie mam , mam tylko 50 Dobrze może być , a 50 za was założę i będziecie mi winni 50 +10 odsetek

    Odpowiedz
  • MC Volf(2018-07-04 17:47) Zgłoś naruszenie 14214

    Nie dociska ?Runy rzucasz , podatek 19 z aut osobowych 6000 VAT 50% od paliwa ZUS długie terminy płatności zwrot Vatu do 120 dni Us a firma płaci co miesiąc .Niech rząd nie utrudnia a poradzimy sobie z konkurencja z UE

    Odpowiedz
  • Comdo(2018-07-04 16:05) Zgłoś naruszenie 22912

    Ważne jest czy i jak właściciel rozwija przedsiębiorstwo. Narazie nie wiadomo jakie konkretnie CAF ma plany, więc na co dyskusje kto jest lepszy? A tak ogólnie, państwo jako właściciel rzadko, jeśli w ogóle się sprawdza. Szczególnie tak bywa kiedy państwo jest większościowym i decydującym właścicielem. Nie trzeba PFR żeby to kolejny raz odkrywać.

    Odpowiedz
  • fuj(2018-07-04 15:37) Zgłoś naruszenie 9130

    Przeciez Polakom nie wolno miec kapitalu i sie bogacic - caly kapital maja oddawac panstwu w ramach podatku pewnego s z m a c i a r z a o nazwisku Belka.

    Odpowiedz
  • an(2018-07-04 15:29) Zgłoś naruszenie 24511

    Czy nie przyszło Wam do głowy, ze być możne w PFR znalazł się ktoś inteligentny (co dobrze o nim świadczy) i doszedł do wniosku ze po przejęciu firmy natychmiast zaczną się czystki, roszady kadrowe i dzielenie łupów (dotychczas było tak w każdej przejmowanej firmie, np.: PKO, Alior) a produkcja tego nie lubi. Efektem mogło by być doprowadzenie kwitnącej firmy do klapy co było by okrutna klęską wizerunkowa.

    Odpowiedz
  • warto(2018-07-04 15:14) Zgłoś naruszenie 966

    prawda jest tak ze firm w polsce wcale sie nie dosciska maja bardzo niskie podatki co to jest 19% bardzo tanich i wykwalikowanych pracownikow czemu polskie firmy sa slabe kapitalowo? to proste wynika to Z OTWARCIA POLSKIEJ GOSPODARKI dla graczy z europy zachodniej w zwiazku tym polskie slabe firmy musza sobie radzic czesto z globalnymi czempionami to ze ta k to skutek braku cel ochronnych dla polskeigo przemyslu oraz srubujace normy przepisy srodowiskowe forsowane przez bogate kraje UE ale taka zaplacilismy cene za wejscie do UE i swiata zachodniego

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pablobodek(2018-07-04 15:04) Zgłoś naruszenie 22268

    Następna firma miałaby być upaństwowiona/upartyjniona? Żeby ściągać z niej haracze i wsadzać do niej swoich kumpli? Balcerowicz musi wrócić i dokończyć prywatyzację.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Michał Wielki(2018-07-04 14:19) Zgłoś naruszenie 191209

    wręcz przeciwnie dziennikarscy abderyci! To jest właśnie dopiero początek wyrwania się z pozycji wyrobnika! Czy PiS robi to najlepiej na Świcie? Zapewne nie, ale poziom serwilizmu i hejtu das mediów świadczy tylko o tym, iż obrana droga jest właściwa! A solaris z niemrą [solange], która chce sprzedać Solarisa wbrew własnemu synowi świadczy tylko o tym, iż droga nie będzie łatwa, ale co tak na prawdę jest łatwe...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • masło.pl(2018-07-04 13:26) Zgłoś naruszenie 12936

    A masło już po 7,5zł, benzynka znowu powyżej 5 zł/l.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • NICKT(2018-07-04 13:20) Zgłoś naruszenie 13619

    Czy listę pobożnych życzeń i mitomańskich wizji można nazwać planem?

    Odpowiedz
  • George(2018-07-04 13:04) Zgłoś naruszenie 211104

    Wielkie strategie i pomoc firmom rodzinnym w wydaniu PiS to: JPK, split payment oraz opłata paliwowa, podatek solidarnościowy, podatek cukrowy.

    Odpowiedz
  • taka prawda(2018-07-04 12:57) Zgłoś naruszenie 1029

    W firmie która kupiła Solaris duze udziały akcji maja rosyjscy oligarchowie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paweł(2018-07-04 12:42) Zgłoś naruszenie 7821

    Artykuł obnaża impotencję intelektualną Bartusia. Mylenie przyczyn i skutków, błędy rzeczowe, pleonazmy. Jednym słowem, Bartusiu, egzamin gimnazjalny oblany. Spróbuj za rok. Powodzenia!

    Odpowiedz
  • Kris(2018-07-04 11:54) Zgłoś naruszenie 275110

    Polski kapitał ? Opodatkowany podatkiem belki ? Rekwirowany przez Państwo w ramach suwaka OFE ? Rekwirowany ze spółek giełdowych w ramach daniny na Polską Fundację Rozwoju ? Rekwirowany z firm rodzinnych w postaci danin i kar ? To jest ta strategia rozwoju i wsparcia polskiego kapitału ? Żart. Obecne władze nienawidzą ludzi zamożnych. To rząd ma dokonywać "dystrybycji bogactwa".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz