Autorzy badania podkreślają, że z powodu kryzysu większość inżynierów (tegorocznych, a także ubiegłorocznych absolwentów m.in. budownictwa, mechaniki i chemii) poszukujących pracy w swoim zawodzie będzie musiało znaleźć zatrudnienie w innej branży.

"Alternatywą dla tych, którzy mimo wszystko wiążą swoją przyszłość zawodową np. z motoryzacją, są oferty praktyk. W ostatnim czasie wiele firm, w wyniku cięcia kosztów zatrudnienia, postawiło na rekrutację praktykantów" - dodają. Eksperci zwracają uwagę, że inżynierom poszukującym pracy rośnie konkurencja w postaci specjalistów powracających z zagranicy, np. z Wielkiej Brytanii.

Z sondażu wynika, że zatrudnienia szukają nie tylko ci inżynierowie, którzy je utracili, ale także obawiający się redukcji etatów (5 proc. badanych). 36 proc. badanych inżynierów chce zmienić pracę w przypadku otrzymania lepszej oferty. Chodzi o osoby z doświadczeniem zawodowym i znajomością języków obcych. "Im raczej utrata pracy nie grozi. Patrząc na deficyt inżynierów w ostatnich latach, można przypuszczać, że zwolnienia dotkną ich w niewielkim stopniu. Dlatego też jeśli już poszukują oni pracy, to tylko ze względu na chęć podniesienia standardu życia czy nowe wyzwania" - czytamy w opracowaniu.

4,5 proc. badanych jest zadowolonych z obecnej pracy i nie planuje jej zmieniać. Sondaż przeprowadzono w okresie od 1 grudnia ub.r. do 5 stycznia br. Wzięło w nim udział 879 inżynierów.

Reklama

Bank Danych o Inżynierach to jedna z najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce. Oferuje usługi doradcze w zakresie rynku pracy inżynierów.