Kompleks Kampusu Nowych Technologii (KNT) obejmie kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne - zlokalizowany będzie na terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 136 mln zł, z czego ponad 82,5 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

KNT ma funkcjonować w formule tzw. żywego laboratorium - miejsca, w którym możliwe będzie testowanie różnego rodzaju nowoczesnych technologii mających docelowo ułatwić życie i pracę we współczesnym mieście.

"Już dziś przedsiębiorstwa są zainteresowane testowaniem w tych obiektach np. zasilania energią z paneli fotowoltaicznych bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej" - podkreśla PW w przesłanym PAP komunikacie prasowym.

Nowe rozwiązania będzie można przetestować w zaopatrzonych w czujniki budynkach, w których znajdą się m.in. mieszkania, biura i strefy spotkań nieformalnych. Testy będzie można również przeprowadzać na otwartych przestrzeniach publicznych czy w zautomatyzowanych parkingach.

Politechnika chce, aby w "żywym laboratorium" testowano wśród docelowych użytkowników także rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy. W KNT znajdzie się również miejsce na pomieszczenia, w których będzie można produkować prototypy tzw. inteligentnych mebli czy "aktywnych" urządzeń AGD, jak również na część badawczą, w której pracować będą mogli naukowcy z PW.

Jak podkreśla w komunikacie uczelnia, stworzenie Kampusu Nowych Technologii jest elementem strategii zmierzającej do nawiązania efektywnej współpracy z biznesem na poziomie międzynarodowym. Projekt zostanie zrealizowany przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Politechnika Warszawska oraz firmy Pro-Development oraz W&B MOLD - WB. (PAP)