PKP Polskie Linie Kolejowe SA podały w komunikacie, że pociągi towarowe z Lewek do Hajnówki nie jeździły od 25 lat, teraz ten ruch powróci. W związku z tym apelują do kierowców i pieszych o ostrożność, informują o tym w komunikatach w miejscowościach w pobliżu tej linii, będą też prelekcje w szkołach, akcja informacyjna na przejazdach.

"Składy z towarami będą kursować z prędkością 40 km/h. Przez około dwa miesiące linia będzie pełnić rolę objazdu dla zamkniętego ruchu w związku z intensyfikacją prac odcinka od Czeremchy do Hajnówki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych" - poinformowała ta spółka w informacji prasowej.

Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK poinformował PAP, że w kolejnych dniach po 15-ym października, po jazdach testowych pojadą tamtędy pociągi towarowe.

Trasa została zmodernizowana, choć jeszcze nie wszystkie prace zakończono. "Nowe tory są już na całej długości linii kolejowej, to jest na 27 km. Przebudowano również wszystkie 22 przejazdy kolejowo-drogowe, wymieniając płyty i nawierzchnię dróg dojazdowych. Trzy przejazdy dodatkowo zabezpieczono rogatkami" - podają PKP PLK.

Spółka poinformowała, że w połowie 2019 r. zakończą się wszystkie prace na trasie Lewki-Hajnówka, a wtedy czas przejazdu na tym odcinku wyniesie 24 minuty; pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością 100 km/h, towarowe 60 km/h.

Inwestycja kosztuje 80 mln zł. Jest dofinansowana z UE z programu Polska Wschodnia, jest też w Krajowym Programie Kolejowym.