Posłowie PO poinformowali w środę na konferencji prasowej o złożeniu wniosku do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwołanie w piątek dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym premier Mateusz Morawiecki miałby przedstawić informację o "aferze ws. KNF", a Izba przyjąć uchwałę ws. powołania komisji śledczej.

"O kalendarzu posiedzeń Izby decyduje Prezydium Izby. Bieżący i zaakceptowany harmonogram prac Sejmu zakłada 72. posiedzenie w dniach 21-23 listopada. To termin wiążący i obowiązujący" - powiedział w środę PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana w środę na konferencji prasowej o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu powiedziała: "Uważamy, że nie jest potrzebne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, ale to jest oczywiście decyzja marszałka Sejmu".

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Jak dodał, czyni to "z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa". Tego samego dnia późnym popołudniem szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w radiowej Trójce, że premier przyjął dymisję Chrzanowskiego. W środę Dworczyk poinformował, że na miejsce byłego przewodniczącego KNF, jako pełniący obowiązki, powołany zostanie jeden z jego dotychczasowych zastępców. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Edyta Roś