Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Jacowlanach na budowie tej drogi, że "duża część" tej trasy powinna być zrobiona i oddana do użytku jeszcze do końca 2018 r.

Kierownik budowy Dariusz Kaczmarczyk z firmy Strabag poinformował, że trwają rozbiórki starej nawierzchni, trwają też prace w miejscach, gdzie droga ma mieć nowy przebieg, przygotowywana jest droga serwisowa, która przejmie objazd.

Dyrektor departamentu infrastruktury i transportu w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Leszek Lulewicz wyraził nadzieję, że droga będzie gotowa wcześniej niż w 2020 r. Dodał, że prace trwają obecnie na odcinku kilkunastu kilometrów, po zakończeniu wszystkich prac będzie przebudowanych ok. 30 km drogi, która w większości będzie biegła w nowym miejscu po tzw. nowym śladzie tak, by odciążyć miejscowości położone na trasie. Podróż ma trwać krócej, być bezpieczniejsza, dostosowana do ruchu ciężarówek, z drogami serwisowymi.

Strabag dokończy budowę po tym, gdy w marcu 2018 r. z placu budowy zszedł poprzedni wykonawca, umowa opiewała wówczas na sumę 85 mln zł.

"Poprzedni wykonawca dał zdecydowanie za niską cenę" - mówił w poniedziałek dziennikarzom Leszczyński. Zaznaczył, że obecna wartość tej inwestycji to wynik wzrostu o 100 proc. kosztów surowców, robocizny. "Ta cena jest w tej chwili taką realną, którą dyktuje rynek" - dodał marszałek.

Inwestycję realizuje podległy samorządowi województwa Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jest w 75 proc. dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020, 25 proc. to wkład własny województwa.

Dyrektor Leszek Lulewicz powiedział PAP, że w najbliższych dniach nowy wykonawca ma także przejąć plac budowy i dokończyć prace na drodze wojewódzkiej Ciechanowiec-Ostrożany, gdzie również wcześniej wykonawca zszedł z placu budowy i zrezygnował z kontynuacji prac.

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłonił nowego wykonawcę i na początku listopada zawarł z nim umowę. Inwestycja jest również dofinansowana z RPOWP. Wartość umowy to 153 mln zł. Również 75 proc. z tej kwoty to dotacja z RPOWP - poinformował Lulewicz. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka