Minister przedsiębiorczości i technologii uczestniczyła w koordynowanym przez ten resort Dniu Innowacji – jednym z dni tematycznych pawilonu polskiego podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

W rozmowie z dziennikarzami Emilewicz akcentowała, że eksport nowych technologii może znacząco przyczynić się do większego wzrostu gospodarczego. „Tak jak mówił pan premier Mateusz Morawiecki trzy lata temu, chcemy przejść od gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej, bo tylko innowacyjne gospodarki dzisiaj osiągają międzynarodowe sukcesy” - mówiła minister.

„Mówimy dziś na konferencji klimatycznej o innowacjach, które mają poprawić jakość produkcji, poprawić cykl życia produktu, bo przecież chcemy, aby śmieci było mniej, abyśmy wrócili do modelu, który pamiętamy, kiedy rzeczy się nie wyrzucało, lecz naprawiało: tego typu ustawodawstwo staje się coraz popularniejsze” - opisywała szefowa MPiT.

„Wydłużanie cyklu życia produktu, poszukiwanie materiałów, które potem, kiedy produkt straci swoją pierwotną wartość, będą mogły być wykorzystane jako surowce w kolejnym użyciu - to dzisiaj wyzwania, które stawia sobie cały świat. Jeśli my będziemy w stanie tego typu technologie dostarczyć światu, ten wyścig wygramy” - oceniła Emilewicz.

Jak zaznaczyła, innowacje w zakresie polityki klimatycznej, środowiskowej, mogą stać się jedną z polskich specjalizacji narodowych – tym, co będzie polskim towarem eksportowym. „Szukając globalnych nisz, zdefiniowaliśmy kilka takich obszarów. Kwestie środowiskowe, związane z promocją gospodarki o obiegu zamkniętym, mogą być jednym z nich” - zapewniła.

„Niektórzy mogą się dziwić, dlaczego mówimy o tym w państwie, które ma tak wiele do zrobienia w zakresie energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza i wód. Może właśnie dlatego, że mamy tak ogromne wyzwania, technologie, które mogą z tymi wyzwaniami się mierzyć, są rozwijane w Polsce” - wyjaśniła minister.

Pytana przez dziennikarzy, jak pod tym względem innowacji w tym zakresie plasuje się Polska na tle świata, Emilewicz przytoczyła indeksy, w których – jak zaznaczyła – nasz kraj co rok awansuje. „Jesteśmy w European Innovation Scoreboard uznani za tzw. umiarkowanych innowatorów. W rankingu Banku Światowego jesteśmy na 36. pozycji w skali ponad 140 sprawdzanych państw” - wymieniała minister.

„Jesteśmy coraz bliżej tych najszybciej rozwijających się państw i z całą pewnością, w zakresie technologii zielonych, stymulujących do tego, aby poprawiać jakość i kondycję środowiska, mamy sporo do powiedzenia” - oceniła.

MPiT podczas Dnia Innowacji pokazało m.in. rozwiązania przygotowane przez młode spółki technologiczne, dotyczące zbierania odpadów opakowaniowych przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń. Ministerstwo PiT stara się je wdrażać pilotażowo we współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz samorządami, m.in. władzami Wielunia.(PAP)

autor: Mateusz Babak