Za kandydaturą Prostki głosowało 406 posłów, przeciw było sześciu, 16 posłów wstrzymał się od głosu. Sejm wybiera członka Trybunału Stanu bezwzględną większością głosów.

Prostko ukończył prawo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a następnie zrobił aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na radnego Nowego Sącza. Jest członkiem rady "Fundacji Potrafisz Polsko!" oraz prezesem zarządu Stowarzyszenia Beskidzka Inicjatywa Społeczna zajmującego się działalnością prospołeczną - głównie na terenie Sądecczyzny.

Uzasadniający kandydaturę Prostki poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski podkreślił, że jest on "przedstawicielem młodego pokolenia prawników, który prężnie prowadzi własną kancelarie prawną w Nowym Sączu". "Na co dzień zajmuje się sprawami cywilnymi, rodzinnymi, jak również reprezentuje pokrzywdzonych w postepowaniach karnych. W swojej praktyce zawodowej nie ogranicza się wyłącznie do odpłatnej pomocy, ale również pomaga potrzebującym pro publico bono" - dodał poseł.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o Trybunale Stanu w skład TS mogą być wybrani obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych, niekarani sądownie oraz niezatrudnieni w organach administracji rządowej. TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego oraz 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. (PAP)

Reklama

autor: Anna Tustanowska