Zakłady w Mielcu dostarczą śmigłowce Black Hawk dla wojska. Umowa do podpisania w piątek

24 stycznia 2019, 07:53 | Aktualizacja: 24.01.2019, 11:11
Źródło:PAP
Śmigłowiec Black Hawk

Śmigłowiec Black Hawkźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Chris Ratcliffe

W piątek podpiszę umowę z zakładami w Mielcu na dostawę śmigłowców Black Hawk dla wojska - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (21)

  • Pancer(2019-01-24 12:10) Zgłoś naruszenie 229

    38 mln mieszkańców, armia 150 tys i aż (...) 4 helikoptery. Widać ambicje, i miejsce w szeregu naszego kraju :-( Większość pieniędzy w MON jest "przejadane"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jasiek(2019-01-24 10:29) Zgłoś naruszenie 2112

    Jakieś jaja. Przecież ten mielecki Balck hawk to helikopter dla policji lub straży granicznej...pewno, że lepszy niż mi-2, ale to nie jest helikopter dla wojska. Wersje wojskowe to mocniejsze silniki i opancerzenie i wiele iwle innych dodatków....to wszystko jest ruch pod publikę i tyle. To tak jakby kupić wojsku terenówki zamiast transporterów opancerzonych. I niech nikt nie mówi, że nauczą się to zrobią i te drugie....Nie zrobią, amerykanie nie wypuszczają produkcji sprzętu stricte wojskowego ze swojego kraju.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zły porucznik(2019-01-24 11:35) Zgłoś naruszenie 216

    Te śmigłowce mają trafić do 7 Eskadry Działań Specjalnych. Wersja dla wojsk specjalnych to MH-60G/HH-60G Pave Hawk, posiadająca wzmocnienia kadłuba, mocniejszy silnik i przekładnie, cichsze łopaty wirnika oraz specjalną awionikę. Na sprzedaż takiego śmigłowca musi wyrazić zgodę Kongres USA. MON kupi więc najprostszą i najsłabszą wersję, "cywilną" W dodatku na zakup dodatkowego wyposażenia za każdym razem o zgodę będziemy musieli prosić amerykański departament Obrony oraz Agencje Kooperacji Wojskowej. Jeśli MON zechce uczynić z tego prawdziwą wersję specjalną to znowu trzeba będzie prosić Amerykanów o zgodę aby w ramach FMS przebudować kadłub już zakupionych śmiglaków. A to będą koszta przy których zakup Caracali...Brak przetargu oznacza brak transparentności, nie wiadomo czy w umowie będzie zawarty pakiet szkoleniowy oraz jakie będą koszty. Dla MON ważne jest aby zadowoleni byli wg. ważności: Wielki Brat, towarzysze partyjni, związkowcy. Dobro wojska...to raczej ostatnie miejsce.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Terminator(2019-01-24 13:28) Zgłoś naruszenie 113

    Ten helikopter jest dobry w czasach pokoju do rożnych zadań ratunkowych itd.!!! W wojnie szybko zostanie zestrzelony!!! Lepiej inwestować w helikoptery szturmowe Bell AH-1Z Viper!!! To lepsza inwestycja niż Black Hawk dla wojska Polskiego!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • poddany(2019-01-24 11:40) Zgłoś naruszenie 104

    Ciekawe po co była ta całą szopka. I tak było wiadome co i od kogo będzie kupione. Ostatnio to przecież standard. Znowu Poolska do ********** robiące "łaskę: drugiej stronie atlantyku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jubiler z Genewy(2019-01-24 14:27) Zgłoś naruszenie 70

    Jak to nie ujawnił liczby helikopterów ani ich ceny, skoro żyje za pieniądze podatnika!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marcin(2019-01-24 09:26) Zgłoś naruszenie 75

    Czyli historia ciągnąca się niewiele tylko 7 lat! Przetarg- wydawało by się, że to rzecz mniej skomplikowana niż produkcja. Dobrze, że nie ma już rządowych zakładów lotniczych- bo produkcja trwałaby 50 lat:-)

    Odpowiedz
  • Świdnik(2019-01-24 17:02) Zgłoś naruszenie 20

    Amerykanie upychają swój złom za nasz budżet a rodzimy przemysł do likwidacji. Ale sojusznik będzie zadowolony.

    Odpowiedz
  • Cywil(2019-01-24 15:53) Zgłoś naruszenie 11

    Tej wersji nie dostaniemy to musi klepnąć kongres i to jest fakt

    Odpowiedz