"Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu o średnicy DN 1000 relacji Goleniów-Lwówek" - poinformowała gazeta. Dodała, że inwestycja ma powstać na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego.

"Nowy gazociąg ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe oraz z terminalu LNG w Świnoujściu" - czytamy.

Baltic Pipe to projekt budowy gazociągu oraz infrastruktury gazowej, które umożliwią przesyłanie do Polski i Danii gazu ze złóż w Norwegii. W ramach inwestycji na terenie naszego kraju powstaną m.in. gazociąg łączący Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym oraz gazociąg relacji Goleniów-Lwówek.

Projekt jest realizowany zgodnie z obowiązującymi procedurami w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz z uwzględnieniem praw wszystkich zainteresowanych stron. Ich celem jest poinformowanie zainteresowanych stron o planach i zamierzeniach inwestora na jak najwcześniejszym etapie realizacji projektu oraz zebranie uwag i opinii od przedstawicieli lokalnej społeczności.

Reklama

Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie mogło trafiać 16-17 mld m sześc. gazu z kierunków innych niż wschodni.

autor: Magda Domańska

>>> Polecamy: Tauron ratuje się węglem z zagranicy. Sprowadzi 1 mln ton surowca, m.in. z Rosji