Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała, że węzeł przesiadkowy z chodnikami i oświetleniem powstał po południowej stronie przystanku PKM Gdańsk-Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina. Oprócz parkingu na 390 pojazdów, znajdują się tam też stojaki na 25 rowerów.

Przy węźle zbudowano również niewielki zbiornik retencyjny, który zapewni odpowiednie odwodnienie terenu.

"Parking będzie działał na zasadzie park&ride i na razie dostępny będzie bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu. Rozważamy, czy w przyszłości nie wprowadzić opłat parkingowych, a bezpłatne korzystanie z niego umożliwić osobom korzystającym z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej" – mówił podczas otwarcia węzła dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Mieczysław Kotłowski.

Koszt inwestycji przekracza 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Wykonawcą prac była firma MTM SA z Gdyni.

Partnerem miasta Gdańsk w tej inwestycji jest gmina Żukowo, która w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m).

Pomorska Kolej Metropolitalna jest pierwszą w Polsce linią kolejową wybudowaną przez samorząd wojewódzki. Prawie 20-kilometrowa linia między Gdańskiem Wrzeszczem a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, łącząca się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna, została uruchomiona we wrześniu 2015 roku.

Jest to największy projekt infrastrukturalny samorządu województwa pomorskiego realizowany w latach 2008-2017. Projekt o wartości 1,2 mld zł w znaczącym stopniu został zrealizowany dzięki funduszom z UE.(PAP)

autor: Robert Pietrzak