W opublikowanym w poniedziałek dokumencie francuscy senatorowie, głównie z ugrupowań lewicowych i centrowych, napisali do władz Francji i UE, że Madryt prowadzi “wobec polityków katalońskich represje” z powodu ich przekonań politycznych. Wezwali też Paryż i Brukselę do działania na rzecz przywrócenia dialogu w sprawie katalońskich więźniów.

“Poszukujemy we Francji i wśród innych europejskich rządów poparcia na rzecz rozpoczęcia mediacji (...) w sytuacji niebezpiecznego wzrostu napięcia, które może zakończyć się źle” - powiedział francuski senator Francois Calvet, inicjator akcji.

Także w poniedziałek dyrekcja lizbońskiego uniwersytetu ISCTE potwierdziła organizację innego wydarzenia promującego kataloński separatyzm, konferencji z udziałem premiera regionu Quima Torry. Popierający secesję Katalonii od Hiszpanii polityk ma poruszyć w stolicy Portugalii kwestię uwięzienia przez Madryt katalońskich separatystów, a także opowiedzieć o sytuacji w regionie.

Wydarzenie z udziałem Torry odbędzie się na lizbońskiej uczelni z inicjatywy portugalskiego politologa Andre Freire'a, znanego z lewicowych poglądów. W przeszłości wzywał on do utworzenia w Portugalii “nowej partii skrajnej lewicy”.

Reklama

Konferencja w Lizbonie odbędzie się pod hasłem “Katalonia i Prawo do Samostanowienia – Perspektywa Międzynarodowa”. Będzie to już drugie wydarzenie z udziałem katalońskiego separatysty na tej portugalskiej uczelni. W 2016 r. zaprosiła ona z odczytem ówczesnego katalońskiego ministra spraw zagranicznych Raula Romevę. Od 12 lutego 2019 r. jest on sądzony przed hiszpańskim Sądem Najwyższym w związku z organizacją nielegalnego według władz w Madrycie referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Poza Romevą wśród aresztowanych pod koniec 2017 r. separatystów, którzy są sądzeni w Madrycie, jest była przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell, szefowie katalońskich organizacji separatystycznych Jordi Sanchez i Jordi Cuixart, a także pięciu członków byłego rządu Katalonii: Oriol Junqueras, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquin Forn i Dolors Bassa.

W procesie oskarżonymi są również trzej inni byli członkowie rządu Katalonii, pozostający dotychczas na wolności: Santi Vila, Meritxell Borras oraz Carles Mundo.

Stawiane politykom z Katalonii zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją plebiscytu niepodległościowego w 2017 r. Najwyższą karę może otrzymać były wicepremier regionu Oriol Junqueras, któremu grozi do 27 lat.

Marcin Zatyka (PAP)