Pierwszą kopalnię srebra otwarto w środę w Finlandii. Ma ona trzykrotnie zwiększyć wydobycie tego kruszcu, pozyskiwanego dotąd jako produkt uboczny w innego rodzaju kopalniach.

Kopalnia srebra znajduje się w gminie Sotkamo (ok. 475 km na północ od Helsinek), gdzie pierwsze złoża tego kruszcu odkryto w 1980 r. Operatorem zakładu jest spółka Sotkamo Silver będąca częścią koncernu Sotkamo Silver Group z główną siedzibą w Sztokholmie. Koncern ten zajmuje się wydobyciem surowców na obszarze nordyckim.

Jak podało fińskie radio Yle, w przeszłości przeszkodą dla uruchomienia wydobycia w Sotkamo były m.in. spadające ceny srebra. W kolejnych latach pozwolono, aby wydrążony tam tunel "wypełnił się wodą i czekał na lepsze czasy".

W kopalni Sotkamo, która pełną wydajność ma osiągnąć w maju, pracować będzie docelowo ok. 70-80 osób. Według operatora będzie się tam wydobywać 45 tys. kg srebra rocznie.

Reklama

Ze złóż w Sotkamo będzie też można pozyskiwać złoto, ołów i cynk. "Złoto jest dla nas także ważnym produktem. 60-70 proc. produkcji kopalni to srebro, a wydobycie złota jest szacowane na jakieś 20 procent" - powiedział dyrektor zarządzający Sotkamo Silver, Arto Suokas.

Obecnie w Sotkamo planuje się wydobycie na głębokości do 450 m. Okres funkcjonowania kopalni jest wstępnie szacowany na 6-7 lat, ale planowanie jest także zejście na głębokość prawie 1 km, co może wydłużyć okres eksploatacji.