Jak poinformował w sobotę dziennik “El Espanol”, rząd Quima Torry reaktywował na początku maja Diplocat, zwany Radą Dyplomacji Katalonii. Tym samym władze regionu przywróciły działanie urzędu zamkniętego przez Madryt w efekcie zawieszenia katalońskiej autonomii 28 października 2017 roku.

Wprawdzie w czerwcu 2018 roku autonomia Katalonii została przywrócona, ale władze Hiszpanii nie wydały pozytywnej opinii na temat możliwości działania Diplocatu. Rząd w Madrycie twierdzi, że instytucja ta służyła rozpowszechnianiu na świecie informacji o niepodległościowym plebiscycie w regionie i pomagała w jego organizacji.

Choć od 2018 r. przed sądem w Barcelonie prowadzone jest postępowanie sądowe wobec byłego szefa Diplocatu Alberta Royo, ale premier Katalonii powołał już w jego miejsce nową sekretarz generalną rady, Laurę Foraster. “Diplocat nigdy tak naprawdę nie przestał istnieć, gdyż zawsze utrzymywał swoją osobowość prawną” - wyjaśnił premier Torra.

W marcu Trybunał Obrachunkowy (TCu) w Madrycie, odpowiednik polskiej NIK, orzekł, że Generalitat wykorzystywał założony przez siebie w 2012 roku Diplocat do dezintegracji terytorialnej Hiszpanii. Kataloński urząd miał m.in. wynająć zagraniczną instytucję wyspecjalizowaną w lobbowaniu na rzecz separatyzmu.

Reklama

W listopadzie 2018 roku rząd Torry, również wbrew woli Madrytu, zapowiedział reaktywację na świecie dziewięciu biur promocji Katalonii, zamkniętych w efekcie zawieszenia autonomii regionu, a także otwarcie kilku nowych tego typu placówek.

Tymczasem w sobotę sąd w Madrycie nakazał skierowanie do Sądu Najwyższego decyzji hiszpańskiej komisji wyborczej o zakazie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i dwojga jego byłych ministrów - Toniego Comina i Clary Ponsati.

Oskarżeni o rebelię w efekcie organizacji niepodległościowego plebiscytu, Puigdemont, Comin i Ponsati ukrywają się od listopada 2017 roku poza granicami Hiszpanii. W wyborach do PE, które odbędą się 26 maja, są wystawieni na pierwszych trzech miejscach separatystycznego bloku Razem dla Katalonii (JxCat).

>>> Czytaj też: Katalońscy separatyści wezwali UE do uruchomienia art. 7 wobec Hiszpanii