We wtorek umowę gwarantującą dofinansowanie projektu z RPO przekazali na ręce burmistrza Niepołomic Romana Ptaka marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

„Cieszy fakt, iż małopolskie gminy dostrzegły problem i coraz częściej korzystają z szansy, jaką dają unijne środki. Przykładem gminy, która z pomocą unijnych dotacji realizuje wiele projektów z myślą o swoich mieszkańcach są Niepołomice, które już po raz drugi sięgnęły po dotację na wymianę starych pieców” - zaznaczył marszałek Kozłowski.

Według burmistrza podpisana umowa jest kolejnym etapem w walce o czyste powietrze w Niepołomicach i całej aglomeracji krakowskiej. Dzięki 1 mln zł z RPO zostanie wymienionych około 160 przestarzałych pieców.

„Gmina Niepołomice uczestniczy w wielu projektach, które mają na celu dofinansowanie paneli solarnych i instalacji fotowoltaicznych na domach prywatnych, a także termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Mamy nadzieję, że dzięki tej dobrej współpracy będziemy mogli sprawniej i szybciej przyczyniać się do poprawy powietrza w Niepołomicach i całej aglomeracji krakowskiej” - zaznaczył burmistrz.

Reklama

Niepołomice – dodał Ptak – są w trakcie inwentaryzacji źródeł ogrzewania w domach na terenie gminy. Według wstępnych danych jest tam około 4 tys. przestarzałych kotłów, które nadają się do wymiany.

„To jest początek walki z tym problemem, z którym się borykamy w okolicach Krakowa” - ocenił burmistrz.

Uczestnicy aktualnego projektu będą wybierani na podstawie kolejności zgłoszeń. Warunkiem jest ogrzewanie nieekologicznym paliwem stałym. Budynek musi też spełniać minimum energooszczędności. Właściciele budynków objęci projektem zostaną zobowiązani do poddania się ocenie energetycznej budynku oraz do wykonania termomodernizacji.

Według przedstawionych danych w gminie Niepołomice w ramach zakończonego w 2018 roku programu ograniczenia niskiej emisji, którego wartość wyniosła ponad 3,4 mln zł, wymieniono 237 kotłów. Aktualny projekt zakończy się w lutym 2022 roku.(PAP)

autor: Rafał Grzyb