"Dzisiaj prezydent (Cypru Nikos) Anastasiadis poinformował również przywódców o tureckich działaniach wiertniczych w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Unia Europejska popiera Republikę Cypru i oczekuje, że Turcja będzie respektować suwerenne prawa państwa członkowskiego UE. Rada Europejska będzie nadal uważnie śledzić te wydarzenia" - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej po szczycie w Sybinie.
Turcy rozpoczęli wiercenia dna morskiego w rejonie, do którego roszczenia zgłasza zarówno uznany przez wspólnotę międzynarodową rząd Cypru, jak i uznawane tylko przez Turcję władze Cypru Północnego.
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu poinformował w sobotę, że turecki statek badawczy Barbaros Hayrettin Pasa prowadzi już prace na szelfie kontynentalnym i rozpocznie odwierty w wyznaczonych punktach w poszukiwaniu złóż ropy i gazu.
Cypryjski resort dyplomacji nazwał to "prowokacją" i "jawnym naruszeniem suwerenności Republiki Cypryjskiej".
W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że liczy na wsparcie ze strony NATO w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.
Sprzeciw wobec planów odwiertów wyrazili szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini oraz Departament Stanu USA.
Z Sybina Łukasz Osiński (PAP)