"Znajdujemy się w okresie przejściowym do nowego światowego porządku, który nie jest jeszcze określony" - powiedział Guterres w czasie uroczystej gali w Akwizgranie, gdzie z rąk burmistrza tego miasta Marcela Philippa otrzymał nagrodę. Zdaniem byłego premiera Portugalii powojenne instytucje i wartości, na których fundamencie powstały, są obecnie kwestionowane i wystawiane na próbę. Świat stoi przed dużymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne, migracje, narodziny ery cyfrowej czy terroryzm.

"Nie mamy wyboru - musimy stawiać czoło globalnym wyzwaniom na poziomie europejskim" - uznał sekretarz generalny ONZ, chwaląc Wspólnotę za działania na rzecz ochrony klimatu. "Powinniśmy się mocniej angażować, żeby uchronić się przed katastrofą. Europa powinna nadawać tempo" - zaznaczył.

Guterres wyznał, że nigdy nie odczuwał potrzeby istnienia silnej i zjednoczonej Europy tak jak teraz. Europa zbyt dużo znaczy, żeby ponieść klęskę - oznaczałoby to również klęskę praworządności. Silna Europa jest niezbędna do uniknięcia nowej zimnej wojny i zachowania multilateralnego ładu na świecie - uważa Portugalczyk.

Były premier został wyróżniony jako Europejczyk angażujący się na rzecz pokojowej współpracy między narodami, a także za bronienie europejskich wartości takich jak pluralizm, tolerancja, pokój, wolność, demokracja i solidarność.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

W 2010 roku jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 roku wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 roku jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2015 roku wyróżnienie to otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, w 2016 papież Franciszek, w 2017 brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash, w 2018 prezydent Francji Emmanuel Macron.

Karol Wielki - od 768 roku król Franków, a od 800 roku cesarz rzymski - uważany jest za jednego z prekursorów zjednoczonej Europy. Jego celem była odbudowa cesarstwa zachodniego.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)