Profesor Tria przedstawiając w Izbie Deputowanych informację rządu w związku ze stanowiskiem KE oświadczył: "Postawa włoskiego rządu będzie konstruktywna. Przedstawimy ponownie nasze racje innym krajom europejskim, do których należeć będzie wyciągnięcie wniosków i będziemy dążyć do racjonalnego wspólnego punktu".

Minister finansów podkreślił, że rząd będzie gotów na "konkretny i konstruktywny dialog, który pozwoliłby na zawarcie porozumienia, by uniknąć procedury" nadmiernego deficytu.

Tria zapewnił, że rząd postępuje "rozważnie i odpowiedzialnie".

Reklama

Zaznaczył również, że uszanowane zostaną unijne reguły, przewidziane w Pakcie Stabilności i Wzrostu. Wyraził opinię, że poziom zadłużenia będzie niższy niż ten prognozowany przez Komisję Europejską. Zwrócił uwagę na zanotowany wzrost wpływów podatkowych do kasy państwa.

Minister przedstawił prognozy wskazujące na to, że w tym roku deficyt wynosić będzie 2,1-2,2 proc. PKB. "Choć jesteśmy przekonani, że reguły UE muszą zostać poprawione i uproszczone, w naszym interesie leży znalezienie kompromisu i zawarcie porozumienia z Brukselą" - oświadczył.

Komisja Europejska jest zaniepokojona stanem włoskich finansów publicznych i apeluje do rządu prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd o korektę polityki budżetowej.

Premier Giuseppe Conte powiedział we wtorek, że korekta budżetu nie jest potrzebna, a co więcej - jego zdaniem - byłaby "szkodliwa w momencie, gdy krajowi udaje się podnieść po spowolnieniu" gospodarczym.

>>> Czytaj też: Polska na szarym końcu UE wg. indeksu cyfrowej gospodarki i społeczeństwa DESI