Według wydanego w piątek komunikatu prokuratury międzynarodowa ekipa śledcza powołana do zbadania tego wydarzenia zaprezentuje w środę 19 czerwca swoje ostatnie ustalenia mediom i rodzinom ofiar. Rzecznik prokuratury odmówił sprecyzowania, czego dotyczą te ustalenia.

Tymczasem nadawca RTL, powołując się na anonimowe źródła, podał, że prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu postępowania karnego wobec kilku podejrzanych w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Także publiczny nadawca NOS poinformował, że postępowanie karne zostanie ogłoszone wobec poszczególnych osób powiązanych z tym wydarzeniem. Żadne z mediów nie podało nazwisk podejrzanych.

17 lipca 2014 roku samolot wykonujący lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęli wówczas wszyscy pasażerowie i cała załoga; łącznie 298 osób; większość ofiar to obywatele Holandii, na pokładzie byli też m.in. Malezyjczycy i Australijczycy.

W 2018 roku międzynarodowa ekipa śledcza przekazała, że według przeprowadzonej przez nią szczegółowej analizy materiałów wideo pocisk rakietowy Buk, który zestrzelił Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, pochodził z rosyjskiej jednostki wojskowej. Policja holenderska przekazała, że pocisk pochodził z 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Nie wskazano jednak, kto dokładnie wystrzelił rakietę.

Holandia i Australia ogłosiły, że uznają Rosję odpowiedzialną za udział w zestrzeleniu malezyjskiego boeinga. Moskwa twierdzi, że nie ma nic wspólnego z katastrofą oraz że w żaden sposób ani poprzez finansowanie, ani przez dostawy sprzętu nie wspiera separatystów w Donbasie. (PAP)

akl/ ap/