Zakłada się, że Szefczovicz otrzyma urząd znacznej rangi, najprawdopodobniej wysokiego przedstawiciela do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Według "Sme", jego dążenia w tym kierunku popierają trzy pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy i Węgry.

Jako popierany przez rządzącą partię Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) kandydat na prezydenta Słowacji Szefczovicz przegrał w marcowych wyborach w drugiej turze z Zuzaną Czaputovą.

Stanowisko szefa unijnej dyplomacji tradycyjnie zajmuje przedstawiciel frakcji europejskich socjalistów, której członkami są także eurodeputowani Smer-SD.

Według mediów, o stanowisku dla Szefczovicza premier Peter Pellegrini rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem podczas jego ubiegłotygodniowej wizyty w Bratysławie.

Szefczovicz znajduje się w składzie KE od 2009 roku, początkowo był komisarzem do spraw edukacji, kultury i młodzieży. W roku 2010 został wiceprzewodniczącym KE do spraw stosunków międzyinstytucjonalnych, a w cztery lata później objął swą obecną funkcję.

Piotr Górecki (PAP)