Podczas poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 3 USD proc. do 5.983 USD/t.

Przedstawiciele USA i Chin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczna ws. relacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin i przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer rozmawiali ze swoimi odpowiednikami w chińskim rządzie.

W tej chwili prowadzimy rozmowy na poziomie wysokich przedstawicieli administracji. Rozmowy są do tego stopnia zaawansowane, że zorganizowanie spotkań twarzą w twarz ma dla nas sens" - powiedział Mnuchin po odbyciu rozmowy z przedstawicielami Chin.

Przewiduję, że takie spotkanie może być zorganizowane. (...) Spotkanie jest możliwe, ale nie zamierzam spekulować na temat jego wyniku” - dodał.

W ocenie Williama Lee, głównego ekonomisty w Milken Institute, ani Chiny, ani Stany Zjednoczone nie wydają się być gotowe na poruszanie spornych kwestii w negocjacjach.

"Wysoki poziom niepewności w handlu powoduje, że firmy produkcyjne niechętnie podejmują inwestycje. Ten wysoki stopień niepewności jest też przeszkodą dla wzrostu gospodarczego USA” - powiedział Lee.

"Bardzo ważną kwestią w negocjacjach jest to, że Chiny chcą szacunku. Pekin chce zachować twarz, zasiadając do rozmów” - dodał.

Na ceny miedzi wpływają również ostatnie wypowiedzi członków Fedu.

"Nie trzeba czekać, aż sytuacja stanie się na tyle zła, by wymagała serii dramatycznych obniżek stóp proc." - powiedział wiceprezes Fedu Richard Clarida.

Z kolei prezes Fed z Nowego Jorku John Williams powiedział, że "opłaca się działać szybko, aby obniżyć stopy przy pierwszych oznakach kryzysu gospodarczego", lecz rzeczniczka nowojorskiego Fedu dodała później, że wypowiedzi Williamsa nie dotyczyły przyszłych działań FOMC, tylko odnosiły się do badań naukowych.

"Perspektywa, że Fed wkrótce może obniżyć stopy, jest powodem, dla którego ceny miedzi zdołały utrzymać swój poziom" - powiedział wiceprezes Zaner Group Peter Thomas.

Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo cięcia fed funds o 50 pb na posiedzeniu w lipcu wynosi obecnie 45,5 proc.

Zapasy miedzi na LME spadły o 1.575 ton do 296.450 ton.

>>> Czytaj też: USA zestrzeliły irańskiego drona. Ceny ropy rosną