Jak poinformował w poniedziałek Urząd Wojewódzki w Olsztynie, warmińsko-mazurskie gminy i powiaty mogą od 29 lipca do 28 sierpnia składać wnioski o wsparcie inwestycji, które będą realizowane w 2020 r. Pula środków dla województwa w tej edycji FDS wynosi ponad 99,9 mln zł, po połowie tej kwoty przeznaczono na zadania powiatowe i gminne.

Wojewoda nie ustalił limitu ilości wniosków, które mogą złożyć poszczególne samorządy. Wysokość dofinansowania zadań zostanie określona przez komisję, po ocenie formalnej i merytorycznej złożonych wniosków. "Dofinansowaniem w ramach Funduszu Dróg Samorządowych zostaną objęte inwestycje realizowane w systemie zaprojektuj i zbuduj. Inwestycje należy zaplanować w systemie wieloletnim (będą one finansowane z puli środków przeznaczonych na zadania wieloletnie)" - zaznaczono w komunikacie.

Powołany ustawą z 2018 r. FDS służy dofinansowaniu remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowie i remontów mostów w ciągach dróg samorządowych. Jego budżet w latach 2019-2028 ma sięgać 36 mld zł. W 2019 roku obejmuje 6 mld zł. W ramach FDS inwestycje w trasy lokalne mogą otrzymać od państwa wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów. Najwyższe dofinansowanie otrzymywać mają te jednostki samorządu, które dysponują najniższymi środkami własnymi.